Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zwycięskie projekty budżetu obywatelskiego w Tucholi

Anna Klaman
Anna Klaman
Radosław Osiński
Cztery przedsięwzięcia będą zrealizowane w mieście i trzy w sołectwach – tak zdecydowali tucholanie w głosowaniu na realizację budżetu obywatelskiego.

Wśród projektów zgłoszonych w mieście zwyciężył „Park doświadczeń“ na terenie Szkoły Podstawowej nr 3. Uzyskał 192 głosy.
- Bardzo się cieszę, zmobilizowaliśmy sporą część miasta - cieszy się Lidia Góral, dyrektor szkoły. - To byłoby zwieńczeniem urządzenia szkolnej przestrzeni. Mamy już z jednej strony szkoły urządzony teren sportowy a park doświadczeń byłyby przeznaczony głównie dla młodszych uczniów. Jednakże ma być to teren ogólnodostępny - podkreśla.

„Park doświadczeń“ będzie wyposażony w urządzenia do eksperymentów optycznych, edukacji muzycznej, rozwijania zdolności manualnych. Jest oszacowany na ok. 69 tysięcy złotych.

Plac zabaw z ratuszem

Drugi projekt to „Zamkowy Plac Zabaw“ czyli powiększenie atrakcji rekreacyjnych dla dzieci na Placu Zamkowym tuż za tucholskim ratuszem. Dostał 144 głosy. Będzie zbudowany za ok. 70 tysięcy. Mieszkańcy osiedla Rudzki Most za sprawą 93 głosów wzbogacą się o sk­wer edukacyjny pr­zy Szkole Podstawowej nr 5 a w nim: ogródek skalny, miejsce do gier planszowych oraz tzw. wąż edukacyjny. Koszt tego przedsięwzięcia jest oszacowany na 70 tys. złotych. Miejską listę zamyka ogrodzenie placu zabaw przy ul. Kościuszki za 24 tys. Łączny koszt miejskich projektów wyniósł 233 536 zł.

W sołectwach należących do gminy Tuchola wygrała „siłownia pod chmurką” w Małym Mędromierzu (66 głosów), w centrum wsi tuż obok stawu, za ok. 15 tysięcy. Druga w rankingu jest sauna w Stobnie (63 głosy), jako nowa atrakcja tamtejszego kąpieliska – również za 15 tysięcy. Trzecie miejsce wywalczyła społeczność Rac­iąża (48 głosów), ich pomysł to 54-miejscowa trybuna na boisku.
Ogółem oddano w mieście i gminie 1098 głosów – referował Paweł Cieślewicz, przewodniczący zespołu. Frekwencja wyniosła 6,84 proc.

Pierwsze koty za płoty – chciałoby się rzec. A jakie wnioski na przyszłość? - Należy umożliwić głosowanie osobom zameldowanym na okres ty­mcza­sowy – informował dalej Cie­ślewicz. - Należy też pozwolić wzajemnie mieszkańcom miasta i sołectw na głosowanie na wszystkie projekty. Warto też, przy zachowaniu ostrożności zastanowić się nad glosowaniem internetowym.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska