Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żywa lekcja przyrody w Różannie. Z żywymi pszczołami

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Uczniowie z Różanny byli zaskoczeni tym, że królowa pszczół żyje nieporównywalnie dłużej niż jej dzieci. Ta placówka z gminy Bukowiec włączyła się w ogólnoświatową promocję pszczół.

Z wykładami do Różanny przyjechali pszczelarze z koła pszczelarskiego w Świeciu. Zabrali ze sobą różnorodny sprzęt pszczelarski, jak miodarka, podkurzacz, ul pełen ramek z woskiem i kószki, czyli dawne ule plecione ze słomy. Pokazali też swoją kronikę, z której mali słuchacze dowiedzieli się, jak wiele w sprawie pszczół dzieje się w pobliskim Świeciu.

Uczniowie byli szczerze zaciekawieni życiem pszczelej rodziny. - Jak długo żyje pszczoła? - pytały Czesława Wejnera, prezesa koła pszczelarskiego w Świeciu.

- Latem, gdy pszczółka ma mnóstwo pracy, żyje tylko około dwóch miesięcy - odpowiedział pszczelarz. - Inaczej jest jesienią. Pszczółki, które się wtedy urodzą, przeżyją aż do wiosny. Przez ten czas będą nieustannie opiekowały się swoją matką.

- A matka żyje dłużej od swoich dzieci? - dociekały maluchy.

- Nawet sześć lat i to wszystko dzięki mleczku pszczelemu, którym karmią ją jej dzieci - wyjaśnił Wejner. - To dlatego kobiety szukają kosmetyków z mleczkiem pszczelim, bo znacznie spowalnia ono proces starzenia się skóry.

Sprawy starzenia się niespecjalnie interesowały dzieci. W przeciwieństwie do techniki usuwania żądła z pojemnikiem jadowym i sposobu, jaki pszczoły mają na szerszenia.

https://pomorska.pl/po-wyginieciu-pszczol-ludzkosc-przetrwa-tylko-cztery-lata-nadal-te-slowa-brzmia-groznie/ar/c1-14120845

- Szerszenie zjadają pszczoły, przegryzają je na pół - opowiadali pszczelarze. - Czasami szerszenie włamują się do uli i wtedy pszczoły otaczają je kłębem i szybko machają skrzydełkami, żeby podnieść temperaturę. Gotują szerszenia!

Dzieci były zadziwione.

- Z wielką uwagą słuchacie o pszczołach. Mamy nadzieję, że wśród was są przyszli pszczelarze - mówił Wejner - zachwalał kółko pszczelarskie „Pszczółki z naszej szkółki” z SP7 i mówił o szkole, w której można się uczyć pszczelarstwa.

Chodzi o Technikum Pszczelarskie w Pszczelej Woli koło Lublina.

- Które zapewnia stypendia porywające koszty wyżywienia i zakwaterowania w internacie oraz płatne praktyki w najlepszych pasiekach Polski i Europy - zachęca Mirosław Worobik, dyrektor Technikum Pszczelarskiego.

Najlepsi uczniowie otrzymują stypendia naukowe.

Koncert Elvis na Bis w Grudziądzu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska