Nie sprawiała problemu
- Nigdy nie było problemu. Rzeka wylewała wiosną, po roztopach, ale nigdy teraz - mówi Damian Wiśniewski.
Woda na polach stoi od września. Rolnicy nie mogli zebrać z niej części plonów.
- Koryto rzeki nie było czyszczone od kilku lat - dodał Wojciech Lisiecki. - Wody jest tyle, że rowy, które są w pobliżu, nie zdążyły jej odebrać. Rowy czyściliśmy ostatnio i w żadnym miejscu nie zostały zaorane.
NAUCZYCIEL NA MEDAL | Warto docenić najlepszych! Głosowanie rozpoczęte!
Poszkodowanych jest wielu rolników, wszyscy podpisali się pod petycją, którą rozesłali do wielu instytucji. Wszyscy rozkładali ręce. Pismo wysłane do starostwa zostało odesłane do Urzędu Marszałkowskiego. Odpowiedź z gminy jeszcze nie przyszła, bo pismo wysłali kilka dni przed naszym przyjazdem.
- Nie wiedzieliśmy do kogo się zwrócić. Pomocy, szukaliśmy wszędzie - przyznał pan Wojciech. - Pierw zwróciliśmy się do lipnowskiego biura Kujawsko-Pomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych. Dowiedzieliśmy się, że nie mają już pieniędzy i koryto rzeki nie zostanie wyczyszczone.
Kierownik lipnowskiego biura terenowego Roman Nawrotek odpisał rolnikom, że swym zasięgiem obejmuje dwa powiaty - lipnowski i rypiński. Na tym obszarze ma 27 rzek i kanałów o łącznej długości 360 metrów. Przeglądy tych urządzeń to koszt 3 mln złotych. Jak się dowiedzieliśmy z pisma, środki na prace zostały zmniejszone ze względu na nawałnice, jakie nawiedziły nasz region. Kierownik zapewnił rolników, że rzeka zostanie zrobiona, jeżeli KPZMiUW otrzyma pieniądze.
Nie mogą zasiąć i zebrać plonów
- Nie wiemy, kiedy to nastąpi - powiedział Paweł Szablewski. - Czy w ogóle w tym roku otrzymają pieniądze. Woda się utrzymuje, starty mogą być większe, bo nie zasiejemy nic na tym polu.
Młynarka dopływa także do stawu w Karnkowie. Rolnicy widzą i tu problem, który zgłaszali już w gminie Lipno.
- Wędkarze spiętrzają wody i specjalną zakładają specjalną zastawkę. Woda z rzeki nie ma dokąd spływać. Choć rano kładka jest wyjmowana, wieczorem już jest - tłumaczą rolnicy, z którymi spotkaliśmy się w Makówcu. - Własność stawu nie jest uregulowana.
NAUCZYCIEL NA MEDAL | Warto docenić najlepszych! Głosowanie rozpoczęte!
- Boimy się, co będzie wiosną. Wody może być jeszcze więcej - dodał Kazimierz Gajda. - Nie zebrałem jeszcze wszędzie plonów. Woda stoi i maszyny nie mogą wjechać.
Prezentowana na zdjęciu kapusta nie nadaje się już do niczego. Panowie liczą, że w tym przypadku straty mogą wynieść nawet 30 tys. złotych.
- Rozumiemy, że jest nawałnica, która wyrządziła szkody, ale my również mamy problemy. W piśmie jest napisane, że rzeka była czyszczona ostatnio siedem lat temu - mówią rolnicy. - Ile mamy jeszcze czekać. Teraz nie zasiejmy, bo wody nadal stoi.
Przetarg już ogłoszono
Rolnicy mówią, że chętnie sami by udrożnili rzekę, ale ze względów prawnych nie mogą.
- Trzeba znaleźć na rzece newralgiczne punkty i tam zacząć prace - twierdzi pan Wojciech. - Tam zbiera się najwięcej wody.
Z rolnikami spotkaliśmy się we wtorek. Opady deszczu sprawiały, że wody na polu było jeszcze więcej. W czwartek zadzwoniliśmy do biura terenowego Kujawsko-Pomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych we Włocławku. W biurze już pracownicy już wiedzieli o problemie rolników z Makówca z otrzymanych telefonów i pisma.
- Otrzymaliśmy dodatkowe pieniądze - powiedział nam Przemysław Bednarski. - W ciągu kilku dni ogłosimy przetarg na wykonanie prac na rzece Młynarce. Do końca roku rzeka zostanie wyczyszczona.
Przetarg już został ogłoszony na stronie internetowej. Zakres prac jest duży i obejmuje: ręczne wykoszenie porostów gęstych twardych ze skarp cieku, ścinanie średniej gęstości krzaków, wywożenie gałęzi na odległość do 2 km, hakowanie przy zarośnięciu powierzchni lustra wody, usuwanie namułu grubości 20 cm z cieków i przepustów rurowych.
Wartość całego zamówienia oszacowano na 44121,56 złotych.
Poinformowani przez nas rolnicy, że rzeka w tym roku ma zostać wyczyszczona, nie kryli radości. - Bardzo się cieszymy. Mamy nadzieję, że to rozwiąże problem z naszymi zalanymi polami - dodał Wojciech Lisiecki.
Info z Polski - przegląd najważniejszych i najciekawszych informacji z kraju [02.11.2017]