Przy placówkach oświatowych funkcjonują świetlice szkolne, w niektórych miejscowościach także świetlice środowiskowe, utrzymywane przez gminne ośrodki pomocy społecznej. Dzieci, które dojeżdżają do szkoły muszą mieć zapewnioną opiekę, gdy czekają na autobus. - Wykorzystujemy do tego celu szkolną świetlicę - mówi Maria Stankiewicz, dyrektor SP w Skępem - Ale mamy też świetlicę środowiskową, czynną dłużej. W tym przypadku zajęcia najczęściej odbywają się w nowej sali sportowej.
W Chrostkowie świetlice funkcjonują przy gimnazjum i szkole podstawowej. - Tę rolę spełnia wolna w danym dniu klasa, na osobne pomieszczenie nie mamy warunków - twierdzi Iwona Cackowska, dyrektor SP - Zajęcia organizuje Krzyszof Orzechowski, najczęściej jest to po prostu zabawa, albo pomoc przy odrabianiu lekcji. Do odjazdu ostatniego autobusu dzieci mają zapewnioną opiekę.
W Chalinie świetlica - zorganizowana w szkolnej stołówce - jest wspólna dla podstawówki i gimnazjum. Zajęcia, które prowadzą Hanna Waszkiewicz i Halina Neclaw, wspomagane dyżurnymi nauczycielami, są typowe: zabawy, konkursy, odrabianie lekcji. - W Chalinie bardzo potrzebna jest świetlica środowiskowa, która byłaby otwarta do późniejszych godzin, niż nasza, szkolna - twierdzi Kazimierz Żołnowski, dyrektor gimnazjum.
Lubiana i licznie uczęszczana jest świetlica środowiskowa w Mysłakówku, gmina Tłuchowo. Czynna od 16.00 do 20.00 daje możliwości wyżycia się nie tylko uczniom szkoły podstawowej, ale także starszej młodzieży. - Przychodzą tu bardzo chętnie, bo maja zapewnione różne, atrakcyjne zajęcia - zapewnia opiekun Michał Kowalski.