Program ma charakter ogólnopolski. W Regionie Wodnym Noteci odpowiada za niego Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej „Wody Polskie” w Bydgoszczy. Program jest realizowany od 2 września 2014 roku do 30 czerwca 2025.
W dobie postępujących zmian klimatycznych edukacja wodna jest wręcz koniecznością, ponieważ nasze codzienne przyzwyczajenia wpływają na stan wód i środowisko zarówno w Polsce, jak i na świecie. Z każdym rokiem do programu włącza się kilkaset placówek oświatowych i partnerów. W ubiegłym roku szkolnym edukację wodną prowadziło wraz z „Wodami Polskimi” w całym kraju ponad 400 szkół podstawowych i kilkudziesięciu partnerów.
To też może Cię zainteresować
Misją programu „Wód Polskich” jest promowanie wiedzy o zrównoważonej gospodarce wodnej, popularyzacja odpowiedzialnej turystyki krajowej i rekreacji wodnej, a także promocja polskiego dziedzictwa kulturowego w zakresie inżynierii wodnej.
Jak przekonuje Edyta Nowacka, rzecznik prasowa RZGW „Wody Polskie” w Bydgoszczy, dołączenie szkół podstawowych do programu „Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie” pozwala uczniom na pogłębianie wiedzy o racjonalnym korzystaniu z zasobów wodnych. Pozwala też kształtować odpowiedzialne postawy środowiskowe oraz zdobywać wiedzę na temat hydrotechniki, dzięki możliwości odwiedzania obiektów „Wód Polskich”.
W ramach programu w szkołach odbywać się będą lekcje z ekspertami „Wód Polskich”. Uczestnikom programu zapewniony będzie nieograniczony dostęp do bezpłatnych materiałów dydaktycznych opracowanych przez ekspertów, jak scenariusze lekcji, prezentacje czy ciekawe filmy o wodzie – na podstawie których nauczyciele mogą indywidualnie prowadzić zajęcia.
Zwiedzanie obiektów hydrotechnicznych
Uczniowie i nauczyciele mogą zwiedzać obiekty hydrotechniczne administrowane przez "Wody Polskie". W ten sposób zobaczą w praktyce na czym polega nowoczesne zarządzanie gospodarką wodną. Celem wycieczek będą zarówno nowoczesne obiekty, jak też piękne, zabytkowe i nadal funkcjonujące, które są naszym dziedzictwem kulturowym i świadectwem wybitnej myśli inżynieryjnej naszych przodków.
Udzielanie pierwszej pomocy
Uczniowie regularnie uczestniczyć będą w ćwiczeniach z zakresu bezpiecznego zachowania nad wodą i udzielania pierwszej pomocy, które są prowadzone we współpracy z WOPR, strażą pożarną, policją i ratownictwem medycznym. Dzięki takim zajęciom dzieci zyskują praktyczną umiejętność udzielenia pomocy ofiarom wypadków i reagowania na niebezpieczne sytuacje.
Pikniki edukacyjne
"Wody Polskie" organizują w sezonie wiosenno-letnim i wczesną jesienią wiele wydarzeń plenerowych, podczas których uczestnicy mogą zobaczyć z bliska sprzęt, z którego na co dzień korzystają służby ratownicze – wozy strażackie, karetki, samochody policyjne czy motorówki. To zawsze duża atrakcja zarówno dla małych, jak i dużych uczestników pikników.
