Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żywopłoty króla Karola III. Takie rośliny są idealne na żywopłot - zobaczcie zdjęcia

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
W Polsce żywopłoty są nasadzane w obrębie zabudowań, w Wielkiej Brytanii także wśród pól. Z jakich roślin sadzić żywopłoty? Zobacz w naszej galerii.
W Polsce żywopłoty są nasadzane w obrębie zabudowań, w Wielkiej Brytanii także wśród pól. Z jakich roślin sadzić żywopłoty? Zobacz w naszej galerii. Pixavay
Król Karol III od dawna interesuje się glebą, zwierzętami gospodarskimi i przyrodą w ogóle. Chroni też i promuje żywopłoty, którymi podzielony jest jego kraj. W Polsce żywopłoty również mają długą tradycję. Tworzy się je z wielu roślin. Które nadają się na żywopłot i jak on wygląda? Zobaczcie w naszej galerii.

Karol III, jako król, wzbudza większe zainteresowanie niż jako książę Walii. W światowej prasie pojawiło się wiele artykułów na temat nowego monarchy. Często zwracają one uwagę na to, że wśród wszystkich dziedzin, z których mógł czerpać książę, najbardziej upodobał sobie rolnictwo.

Już w 1980 r. książę Karol mówił o fascynacji przyrodą. W swojej posiadłości założył ogród i przyznał, że lubi rozmawiać z drzewami. Zainteresował też też sposobem prowadzenia swojej farmy. Przekształcił ją na ekologiczną. Włączył się w działalność The Rare Breeds Survival Trust (ochrona zasobów genetycznych zwierząt gospodarskich), a także The Soil Association (stowarzyszenia glebowego).

- Gleba jest najbardziej pomijanym, zdegradowanym i zanieczyszczonym zasobem - mówił na XXII Światowym Kongresie Gleboznawstwa w Glasgow.

Karol III wspiera też ochronę śródpolnych żywopłotów, którymi podzielone są brytyjskie pejzaże.

- Krajobraz typu bocage jest bardzo stary – podaje Łukasz Łuczaj w Roczniku Dendrologicznym. - Dzięki istnieniu w Anglii wielkiego bogactwa średniowiecznych dokumentów własnościowych i map, a szczególnie tzw. Domesday Book z XI w., pewne jest, że wiele z dziś istniejących żywopłotów istniało już wtedy, a niektóre, jak twierdzi Rackham (1986), mają swoje początki w epoce brązu. Grodzenie terenu żywopłotami rozwinęło się przede wszystkim w gęsto zaludnionych krajach pasterskich. W Anglii obyczaj ten jest tak powszechny, że od dawna istnieje zawód „obcinacza żywopłotów”, a w każdej wiosce odbywały się zawody w szybkości ich strzyżenia lub kładzenia.

Autor zwraca uwagę na piękno angielskich żywopłotów: - Widziane z samolotu nie stanowią prostokątnej siatki, lecz przypominają bardziej połataną przez tysiąclecia spódnicę – jedne łaty są prostokątne, inne pięcio-, sześcio- i siedmiokątne, jeszcze inne prawie okrągłe lub zupełnie nieregularne. Każda z tych nieregularności ma jakąś przyczynę – jedna linia biegnie wzdłuż grzbietu wzgórza, inna wzdłuż koryta potoku, a inna omija bagno, które istniało tysiąc lat temu. Tak powstały krajobraz wydaje się bardzo przyjazny, miękki, i – jako jedyny silnie ucywilizowany krajobraz Europy – prawie zupełnie oparł się dominacji długich linii prostych, tak wyrazistych w rzymskich i niemieckich drogach, polskich paskach pól (łanach) czy w amerykańskich granicach stanów, wytyczanych na papierze przy pomocy linijki. Poza tym żywopłoty te żyją własnym życiem, nie są jednogatunkowymi, zgeometryzowanymi tworami.

Żywopłoty chronią uprawy

Jednak pasma krzewów wśród pól nie powstały dla ozdoby. - Mają pozytywne znaczenie dla rolnictwa: chronią pola przed erozją, hamują znacznie prędkość wiatru, ograniczają straty wody wskutek parowania z gleby, zwiększają wilgotność powietrza, ograniczają przemieszczanie się z jednych pól na inne szkodliwych związków chemicznych, na przykład nawozów mineralnych i pestycydów – czytamy w Roczniku Dendrologicznym.

W Polsce podejmowano próby sadzenia żywopłotów śródpolnych w stylu angielskim. - W pierwszej połowie XIX w. polski generał, ale i racjonalizator rolnictwa, Dezydery Chłapowski, po pobycie w Anglii, gdzie praktykował ogrodnictwo na farmie w hrabstwie Norfolk, stworzył system nasadzeń śródpolnych w swoim majątku we wsi Turew (woj. wielkopolskie). Zadrzewienia te zachowały się do tej pory – informuje Łukasz Łuczaj.

Z jakich roślin sadzić żywopłoty?

Jednak nad Wisłą żywopłoty nie przyjęły się wśród pól, ale blisko zabudowań. Tworzą je różnorodne rośliny. Które się do tego nadają, jak wygląda żywopłot z grabu, bukszpanu i ostrokrzewu? Zobaczcie w naszej galerii.

Źródło: Łukasz Łuczaj "Śródpolne żywopłoty Wysp Brytyjskich"

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska