Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

1 listopada kwesta na inowrocławskich cmentarzach. Na odnowę nagrobków organistów

Janusz Brodziński
Walerian Styś (1885-1936)
Walerian Styś (1885-1936) www.bibliotekapiosenki.pl
Pieniądze z tegorocznej kwesty przy inowrocławskich cmentarzach przeznaczone zostaną na renowację grobów zasłużonych muzyków.

1 i 2 listopada br. Towarzystwo Miłośników Miasta Inowrocławia, przy współudziale innych społecznych stowarzyszeń i szkół, urządza na wszystkich inowrocławskich cmentarzach (także w Mątwach i Szymborzu) swoją kolejną, piątą kwestę pieniężną na renowację nagrobków zasłużonych mieszkańców miasta.

Zgodę na kwestę udzielił Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz miejscowi proboszczowie.

Tym razem, za ofiarowane przez nas pieniądze, zrobiona zostanie renowacja pozbawionych opieki nagrobków znanych inowrocławskich muzyków - organistów: Waleriana Stysia (1885-1936) na cmentarzu św. Józefa i Jana Gałdyńskiego (1897-1976) na cmentarzu św. Mikołaja. Stan nagrobków wymaga pilnej interwencji.

Muzyk, kompozytor, recenzent

Walerian Styś pochodził z powiatu łańcuckiego, na południu kraju. Grał już od 13 roku życia. Jako dorosły koncertował w znanych kościołach: u ojców Karmelitów we Lwowie i w Kościele Mariackim w Krakowie. W 1924 r., na zaproszenie proboszcza ks. Stanisława Kubskiego, przybył do Inowrocławia i został organistą w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa - nowej, niewielkiej świątyni pełniącej zastępcze funkcje kościoła parafialnego, po katastrofie w kkościele p.w. Zwiastowania NMP. Udzielał się w życiu kulturalnym miasta. Był założycielem i dyrygentem Orkiestry Zdrojowej w Solankach. Pisał w inowrocławskiej prasie artykuły o życiu muzycznym oraz recenzje z koncertów. Również komponował i pozostawił szereg utworów, m.in. oratorium „Boże Narodzenie”.

Organista i żołnierz

Jan Gałdyński urodził się w powiecie średzko-wielkopolskim. Walczył w I wojnie światowej na Zachodzie i do kraju powrócił z Błękitną Armią gen. Józefa Hallera. Studia w zakresie muzyki kościelnej odbył w poznańskim konserwatorium. Był organistą, organizatorem i kompozytorem. Utrzymywał kontakty z Feliksem Nowowiejskim - kompozytorem „Roty” i „Hymnu do Bałtyku”. W 1932 r. podjął obowiązki organisty w inowrocławskiej farze, u ks. Bolesława Jaśkowskiego. Był charakterystyczną, znaną powszechnie postacią.

Kwesta prowadzona będzie do kilkudziesięciu skarbonek. Kwestować będzie wiele znanych osobistości oraz uczniowie i harcerze.

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska