Za dwa tygodnie w Bydgoszczy zostanie uroczyście odsłonięty mur pamięci bohaterów antykomunistycznego podziemia zbrojnego.
Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!
Pochodzący z Rybna Jerzy Gadzinowski, ps. Szary miał zaledwie 18 lat, gdy w 1945 r. stanął na czele oddziału, przed którym drżeli funkcjonariusze UB i MO. Stąd dla takich jak on i jego podkomendnych komunistyczny wymiar sprawiedliwości nie miał litości.
Powstały w 1946 r. w Bydgoszczy Wojskowy Sąd Rejonowy wydał 101 wyroków śmierci na członkach zbrojnego podziemia; 41 osób stracono. Wśród nich był "Szary" i jego koledzy.
Członków niepodległościowego podziemia grzebano w bezimiennych mogiłach, potem skazano na zapomnienie. Teraz przywracani są zbiorowej pamięci.
Przeczytaj również: W samo południe. Patriotyzm w wersji light. Nie tylko dla praktycznych
Z inicjatywy Miejskiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Delegatury IPN (przy wsparciu władz miasta i województwa) 27 września na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej zaplanowano uroczyste odsłonięcie "ściany pamięci".
Na murze już zawisła tablica memorialna oraz 48 imiennych tabliczek. Są na nich nazwiska "żołnierzy wyklętych", których szczątki spoczywają na tym cmentarzu. W toku badań ich identyfikacji dokonała dr Alicja Paczoska-Hauke, historyk z bydgoskiego IPN.
Czytaj e-wydanie »