Potrawy wigilijne
Zgodnie z tradycją, w polskim domu na wigilijnym stole powinno pojawić się 12 potraw. Liczba dań pochodzi najprawdopodobniej od 12 apostołów, wśród których swój ostatni posiłek spożył Jezus Chrystus. Potrawy mają również swoją symbolikę, związaną ze świętami Bożego Narodzenia. Przygotowaliśmy dla Was zestawienie 12 najpopularniejszych potraw wigilijnych wraz z ich znaczeniem i przepisami. Zobaczcie!
Potrawy wigilijne: tych nie może zabraknąć na wigilijnym sto...
12 potraw wigilijnych
Wigilijne dania różnią się w zależności od regionu Polski, są jednak takie, które są przygotowywane w prawie każdym, polskim domu. Poniżej prezentujemy listę 12 tradycyjnych potraw wigilijnych:
- Barszcz
- Karp
- Pierogi
- Śledzie
- Grzybowa (lub kompot z suszu)
- Ryba po grecku
- Sałatka ziemniaczana (jarzynowa lub śledziowa)
- Kutia
- Kapusta z grochem
- Paszteciki z grzybami
- Krokiety
- Makowiec
12 potraw wigilijnych - przepisy
Przepisy Magdy Gessler na wszystkie 12 potraw wigilijnych znajdziesz tutaj:
12 potraw wigilijnych według przepisów Magdy Gessler. Przepisy na świąteczny barszcz, pierogi czy piernik
12 potraw wigilijnych - symbolika
Barszcz najczęściej otwiera wieczerzę wigilijną. Podawany jest czysty, z uszkami lub z krokietem. Karp to prawdziwy król wigilijnego stołu. Smażony w dzwonkach lub w całości, podany z sosem lub skropiony cytryną - w jakiejś postaci musi się znaleźć na wieczerzy. Ryby, których nie brakuje na wigilijnym stole, to symbol nowego, odradzającego się życia. W wielu domach w Wigilię je się także pierogi. Najpopularniejsze na świątecznym stole są te z kapustą i grzybami, chociaż w zależności od regionu można spotkać także warianty z ziemniakami i cebulą lub kaszą. Do pierogów, podobnie jak krokietów, czy zupy grzybowej dodaje się grzyby, które symbolizują zdrowie. Dodaje się je także do potraw, by dobrze żyć z duchami lasu. W Wigilię z pewnością nie zabraknie także sałatki ziemniaczanej (jarzynowej lub śledziowej). To tradycyjna polska sałatka, która w zależności od regionu kraju może się różnić niektórymi składnikami, ale z pewnością pojawi się na stole. W święta zjemy również dania z makiem - kutię, kluski, czy makowiec. Mak symbolizuje bogactwo, nie może go więc zabraknąć na wigilijnym stole.
Czy można jeść mięso w Wigilię?
Podczas przygotowywania Wigilii należy jednak pamiętać, że ma to być przede wszystkim mile spędzony czas w gronie najbliższych. Warto kultywować wigilijną tradycję 12 potraw, ale nie za wszelką cenę. Nic nie stoi na przeszkodzie, by na wigilijnym stole znalazły się ulubione potrawy członków naszej rodziny, nawet jeśli nie znalazły się na liście najpopularniejszych 12 potraw wigilijnych. Warto także podkreślić, że w Wigilię nie obowiązuje już post. Oznacza to, że podczas wieczerzy można jeść również dania mięsne, takie jak bigos, czy pierogi z mięsem. W wielu polskich domach - zgodnie z tradycją - na stoły mięso jednak nie trafi - w Wigilię będą dominowały ryby.
Catering świąteczny
Nie masz czasu, albo zwyczajnie nie chce Ci się przygotowywać 12 wigilijnych potraw? Zamów catering świąteczny! Ile trzeba zapłacić za takie wygodne rozwiązanie? Sprawdź tutaj:
Catering świąteczny w Bydgoszczy. Tyle kosztują potrawy na W...
