Hołd ofiarom
Sesja rozpoczęła się od przygotowanej przez mogileńskich gimnazjalistów akademii poświęconej stanowi wojennemu. Następnie radni w przyjętym jednogłośnie oświadczeniu oddali hołd internowanym, więzionym, represjonowanym i prześladowanym, a przede wszystkim tym, którzy zginęli w walce z komunistyczną dyktaturą. - Rada Miejska w Mogilnie negatywnie ocenia bezprawne wprowadzenie stanu wojennego oraz pogwałcenie przez Wojciecha Jaruzelskiego i Wojskową Radę Ocalenia Narodowego praw i wolności obywatelskich - napisali radni.
Po sesji wraz z zaproszonymi gośćmi udali się do Muzeum Ziemi Mogileńskiej w Chabsku, gdzie przygotowano okolicznościową wystawę. Znalazły się na niej pamiątki dotyczące stanu wojennego i "Solidarności" związane z ziemią mogileńską. Są tu m. in.: gazetki, dokumenty, legitymacje, protokoły, odznaki, zdjęcia z procesów działaczy, identyfikatory, a także plakaty nawołujące do strajków oraz przedstawiające w krzywym zwierciadle stan wojenny.
Symbol pamięci
- _Mam nadzieję, że ta wystawa będzie zaczątkiem do stworzenia szerszej ekspozycji dotyczącej najnowszej historii dziejów Mogilna - _mówił Edmund Kozłowski, dyrektor muzeum. Apeluje do mieszkańców gminy o to, by zgłaszali się do niego mieszkańcy posiadający ciekawe eksponaty z tego okresu. - _Niech ta skromna wystawa będzie symbolem, że obecna władza samorządowa pamięta o ofiarach komunistycznej zbrodni - _mówił otwierając wystawę Leszek Duszyński, burmistrz Mogilna.