Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

147 tysięcy firm z Kujaw i Pomorza otrzyma listy z ZUS. Ostatni raz! Dlaczego?

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Krzysztof Kapica
Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę ponad 3 mln listów z podsumowaniem wpłat przekazanych w 2019 roku na indywidualny numer rachunku składkowego. W województwie kujawsko-pomorskim takich listów może spodziewać się ok. 147,5 tys. przedsiębiorców. To ostatni rok, w którym tego typu korespondencja przekazywana jest w formie papierowej.

Dzięki korespondencji każdy przedsiębiorca będzie mógł się dowiedzieć, w jakiej wysokości wpłacił w ubiegłym roku składki na swój indywidualny rachunek, a także, jakie należności zostały z nich pokryte. Dowie się także, czy jego konto jest rozliczone na "zero", czy też występuje nadpłata lub niedopłata. W województwie kujawsko-pomorskim taki list trafi do 147,5tys. płatników, z terenu działalności bydgoskiego ZUS – do 74,8 tys. firm, z terenu działalności toruńskiego ZUS- do 72,7 tys. firm.

To nie są wezwania do zapłaty

List z ZUS-u nie jest żadnym wezwaniem do zapłaty, a jedynie informacją o saldzie na koncie – uspokaja Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego. Każdy przedsiębiorca powinien wiedzieć, czy nie pojawiła się na nim jakoś nadwyżka czy też zaległość.

Polecamy także: Mikrorachunek podatkowy od 2020 r. Do kiedy, kto musi i jak go wygenerować?

To ostatni raz, kiedy ZUS przekazuje te wiadomości w formie papierowej. Od przyszłego roku taka informacja będzie dostępna tylko w wersji elektronicznej na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Dlatego zachęcamy do założenia profilu na PUE ZUS. Jest to bezpłatna usługa, która daje wiele możliwości – mówi Krystyna Michałek.

Należy przeczytać dokładnie

Przesłanie przedsiębiorcom informacji o stanie bieżących rozliczeń składkowych jest możliwe dzięki wprowadzeniu e-składki. Od 1 stycznia 2018 r. wszystkie składki wpłacane są na indywidualny numer rachunku składkowego (NRS) jednym zwykłym przelewem. ZUS rozdziela wpłaty na pokrycie składek na ubezpieczenia i fundusze, a następnie rozlicza je począwszy od najstarszej należności. Zmiana ta spowodowała, że zamiast trzech lub czterech wpłat do ZUS wpływa tylko jedna łączna wpłata.

Polecamy także: Zmiany w paragonach 2020. Przedsiębiorcy wrzucali w koszty wszystko, co tylko się da. Koniec z takimi praktykami?

Każdy płatnik składek, który otrzyma korespondencję, powinien dokładnie ją przeczytać. W liście może się pojawić np. informacja o nawet groszowej czy kilkugroszowej niedopłacie lub nadpłacie. Przedsiębiorcy powinni zestawienie wpłat przesłane przez ZUS sprawdzić ze swoimi księgami finansowymi i zweryfikować, czy sytuacja przedstawiona przez Zakład zgadza się z tą, którą oni mają po swojej stronie. Przy niewielkich kwotach niedopłaty lub nadpłaty można je skorygować pomniejszeniem lub powiększeniem najbliższej płatności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska