Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

22 Lipca, 1 Maja... Zmienić nazwy ulic rodem z PRL? IPN wskaże, radni mają wątpliwości

Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz
Mrotecki rynek to pl. 1 Maja. To jedna z nazw, która rodzi wątpliwości. - Trzeba ją zmienić, czy może zostać ? - zastanawiają się w Mroczy.
Mrotecki rynek to pl. 1 Maja. To jedna z nazw, która rodzi wątpliwości. - Trzeba ją zmienić, czy może zostać ? - zastanawiają się w Mroczy. Maja Stankiewicz
Radni mają wątpliwości, czy wszystkie gloryfikują komunizm.

W 2008 r. Janusz Kurtyka, ówczesny prezes IPN, informował samorządy, że w ich miastach „znajdują się ulice będące w swej istocie formą gloryfikacji zbrodniczej ideologii komunistycznej i ich reprezentantów”.

W tym roku sejm przyjął ustawę, według której samorządy mają rok na wprowadzenie zmian i dekomunizację nazw ulic. Weszła ona w życie jesienią. Dla wielu samorządów to problem.

- W Mroczy nie jest on aż tak duży - uważa burmistrz Leszek Klesiński. W mieście jest jednak kilka ulic, które nieodparcie kojarzą się z czasami PRL.

Czytaj również: Berling i Plan 6-letni do wymiany. Jest ustawa, która wymiecie patronów ulic

Temat dyskutowany jest od dawna, ale wciąż budzi kontrowersje. - Na początku 2015 r., gdy jeszcze nie było ustawy, spotkałem się z mieszkańcami ulicy 30-lecia Ludowego Wojska Polskiego. Pytałem, czy chcą zmiany nazwy tej ulicy. Usłyszałem, że takiej zmiany sobie nie życzą - opowiada Leszek Klesiński.

Wtedy temat odpuszczono, teraz samorządy - chcąc nie chcąc - muszą się nad nim pochylić. Przyszły pisma z urzędu wojewódzkiego informujące o potrzebie uporządkowania nazewnictwa.

A w Mroczy oprócz ul. 30-lecia LWP jest jeszcze ul. 22 Lipca, a także plac 1 Maja, czyli mrotecki rynek.

- Data 22 Lipca młodszemu pokoleniu z niczym się już nie kojarzy - uważa burmistrz Mroczy. - Czy data ta gloryfikuje komunizm? Mam wątpliwości. Moglibyśmy przecież nazwać kolejnymi datami z kalendarza ulice w mieście.

Wątpliwości budzi też nazwa 1 Maja. Święto ludzi pracy. - Kiedyś obchodzono je huczniej, ale jeszcze dziś jest ono ważne dla niektórych środowisk - argumentują przeciwnicy zmian.

Temat radni wywołali na jednej z sesji. Po dyskusji zdecydowano się zasięgnąć opinii IPN w tej sprawie. - Pismo zostało wysłane, czekamy na odpowiedź - informuje Leszek Klesiński.

Z przeszłością uporać będą się musiały także inne samorządy w regionie. W Solcu Kujawskim wątpliwości budzą ul. 22 Lipca, 23 Stycznia i Hanki Sawickiej. Hanka Sawicka jest także patronką jednej z ulic w Koronowie.

***
Sprawdź prognozę pogody - kujawsko-pomorskie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska