Nasz redakcyjny kolega Kamil Kiedrowski z Kamienia na wystawie "Zagubiony porządek" w domu kultury w Kamieniu prezentuje ukończoną makietę starego Kamienia. Makietę zaczął jeszcze jako uczeń Gimnazjum Publicznego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kamieniu. Wzorował się głównie na widokówkach i planach z 1940 r. oraz podpowiedziach najstarszych mieszkańców Kamienia.
Ze "Śladowcami"
To część realizowanego przez grupę "Śladowców" projektu "Echa przeszłości nigdy nie giną". Gimnazjaliści wraz z nauczycielami poszukiwali śladów dawnych mieszkańców miasteczka. Najpierw uporządkowali ewangelickie cmentarze w Kamieniu, Dużej Cerkwicy, Płociczu i Zamartem. Potem wydali reprinty kilku starych pocztówek i książkę o przedwojennym Kamieniu.
Ostatnie półtora roku "Śladowcom" zabrało dokumentowanie żydowskiego kirkutu zlikwidowanego w 1966 r. i upamiętnienie przeniesionych wówczas szczątków kamieńskich Żydów cmentarz katolicki. W czwartek odbyła się uroczystość odsłonięcia dwóch tablic na miejscu kirkutu przy Chojnickiej i na cmentarzu parafialnym.
Willa Eisnera i synagoga
Przez te wszystkie lata Kamil Kiedrowski "pieścił" swoje dzieło. Zajęło mu ono minimum 240 godzin. Zaczął od makiety kościoła katolickiego, a potem już jako uczeń Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Chojnicach zabrał się za panoramę całego miasteczka. I na miejscu obecnego domu kultury zobaczyć można willę doktora Eisnera, który mimo niemieckiego pochodzenia leczył wszystkich - biednych i bogatych, ewangelików, katolików i osoby wyznania mojżeszowego. Jest też zburzony kościół ewangelicki. Ostatnio na makiecie umieścił synagogę na ul. Przykop. Powstała w 1809 r. jako drewniana budowla, a w 1869 na jej miejscu zbudowano synagogę z cegły. Żydów w Kamieniu, którzy pojawili sie w 1772 r., ubywało. Synagoga okazała się zbędna, zburzono ją w latach dwudziestych.
Po Żydach nie zostało wiele. Synagoga została rozebrana, kirkut zlikwidowany. Jest jeszcze dawna kamienica najbogatszego Żyda Carminera, która jest mieniem gminnym. Co ciekawe, w czasie remontu elewacji nie skuto z niej gwiazdy Dawida.