16 marca w Bydgoszczy upamiętniono 41. rocznicę strajku chłopskiego.
Kulisy tych wydarzeń opisał m. in. Tomasz Chinciński z bydgoskiego IPN:
- W czasie obrad VI sesji Wojewódzkiej Rady Narodowej w Bydgoszczy 19 marca 1981 r. funkcjonariusze oddziałów specjalnych MSW i Milicji Obywatelskiej siłą usunęli z sali obrad delegację Solidarności, a następnie pobili kilku działaczy związkowych. Wydarzenia te wywołały protesty w całym kraju. Szczególnie napięta sytuacja panowała w regionie bydgoskim, gdzie większość zakładów ogłosiła gotowość strajkową. Powszechne było oburzenie z powodu pobicia związkowców oraz sceptycyzm co do oficjalnych informacji władz na ten temat. Wierzono Solidarności, a niektórzy członkowie partii oddawali legitymacje i deklarowali przystąpienie do zapowiadanego strajku.
Rolnicy protestowali przez kilka dni na ulicach Bydgoszczy, zajęli też siedzibę Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego przy ul. Dworcowej 87.
Żądali ukarania funkcjonariuszy MO za pobicie delegacji Solidarności i wyrzucenie jej z sali posiedzeń Wojewódzkiej Rady Narodowej w Bydgoszczy oraz zalegalizowania swojego związku.
W wydarzeniach tych uczestniczyły tysiące rolników z naszego regionu, w tym Krzysztof Pardo, sekretarz rolniczej Solidarności z Pruszcza w powiecie świeckim, który robił tam zdjęcia.
- Czuliśmy, że to pierwszy krok ku wolności. Starałem się uwiecznić tę energię swoją smieną (radziecki aparat fotograficzny) – wspomina Krzysztof Pardo.
Porozumienie zwane bydgoskim, zawarte 17 kwietnia 1981 r. między komisją rządową, której przewodził Stanisław Ciosek, a Ogólnopolskim Komitetem Strajkowym i Ogólnopolskim Komitetem Założycielskim NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność w Bydgoszczy przy współudziale przedstawicieli KKP NSZZ Solidarność przyczyniło się do zarejestrowania NSZZ RI Solidarność 12 maja 1981 roku.
Zobaczcie archiwalne zdjęcia z tych wydarzeń oraz z uroczystości upamiętnienia ich po 41 latach.
