Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

42 lata temu działa się historia. Miasto obchodzi rocznicę Bydgoskiego Marca 1981 [zdjęcia]

Maciej Czerniak
Maciej Czerniak
W Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyły się główne uroczystości związane z obchodami rocznicy Bydgoskiego Marca 1981 roku
W Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyły się główne uroczystości związane z obchodami rocznicy Bydgoskiego Marca 1981 roku Tomasz Czachorowski
Wieńce i kwiaty w rocznicę wydarzeń marcowych w Bydgoszczy złożyli wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz i między innymi prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski. Wręczono również odznaczenia państwowe.

Uroczystości związane z rocznicą Bydgoskiego Marca 1981 roku rozpoczęły się od złożenia wieńców od miejsca, gdzie rozpoczął się strajk chłopski, strajk rolników, przy ulicy Dworcowej.

Zobacz wideo: Duże zmiany w strefie parkowania w Bydgoszczy

od 16 lat

O godzinie 12 wieńce i kwiaty złożyli wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, parlamentarzyści - m.in. Piotr Król i Ewa Kozanecka - oraz Wojciech Mojzesowicz, przewodniczący NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność". Byli również wicemarszałek województwa, Zbigniew Sosnowski i Edyta Cisewska, naczelnik Delegatury IPN w Bydgoszczy. Pochód przeszedł następnie w kierunku kościoła św. Piotra i Pawła. Po drodze uczestnicy uhonorują tablicę Andrzeja Szwalbego.

To Cię może też zainteresować

W Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim wręczono odznaczenia państwowe. Uroczystość odbyła się z udziałem minister Grażyny Ignaczak-Bandych, szefowej kancelarii prezydenta. Zaprezentowano też film o bydgoskich wydarzeniach.

- Gdyby spojrzeć na ten czas z perspektywy historycznej, to zdajemy sobie sprawę, że wydarzenia marcowe były jednym z najważniejszych przystanków polskiej drogi do odzyskania pełnej niepodległości w 1989 roku - mówił Zbigniew Ostrowski, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

- Dlatego czcimy bohaterów tamtych wydarzeń. Uważamy, że w tamtych wydarzeniach należy szukać legendy i mitu założycielskiego niepodległego regionu. W moim wyobrażeniu to była jedna z ważniejszych cegieł, która wypadła z muru totalitarnego państwa.

Kiedy odżyła "Solidarność"

Wojciech Mojzesowicz: - Zaczęło się od chłopskiego strajku. To może zabrzmi banalnie, ale przeszliśmy wtedy z ulicy Zygmunta Augusta i weszliśmy do budynku WK ZSL. Tak rozpoczął się strajk chłopski. To chłopi zapoczątkowali w regionie i nie tylko tu, walkę o niepodległość, o zmianę systemu, o szacunek do człowieka.

Wtedy, mówił Wojciech Mojzesowicz, "odżyła Solidarność, odżyły hasła, symbole": - Oczywiście, bez pana Jana Rulewskiego, Lecha Wałęsy, nie byłoby szansy na oparcie się totalitarnemu systemowi. Coraz trudniej przypominać tę historię, gdyż jest nas coraz mniej. Ci, którzy mieli wtedy 40 lat, teraz mają ponad 80. Wielu nie żyje. Powinniśmy przypominać młodzieży, że to, co mamy teraz, nie spadło z nieba.

Leszek Walczak, Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Regionu Bydgoskiego przypomina: - Solidarność pokazała wówczas przy strajku ostrzegawczym nie tylko ówczesnemu rządowi, ale też i światu, że jest potężną siłą, która może zmienić świat. Mamy nadzieję, że młode pokolenie będzie pamiętało wysiłek tych wszystkich ludzi, którzy wówczas walczyli o wolną i niepodległą Polskę.

W Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy można oglądać wystawę "Tu rodziła się zielona Solidarność". - Przedstawia ona walkę mieszkańców wsi o prawo do swobodnego władania ziemią, o zrównanie praw gospodarstw indywidualnych z tymi uprzemysłowionymi, walkę o powstanie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych - wyjaśniała Edyta Cisewska, naczelnik delegatury IPN w Bydgoszczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: 42 lata temu działa się historia. Miasto obchodzi rocznicę Bydgoskiego Marca 1981 [zdjęcia] - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska