Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

5. mikołajkowy konkurs ortograficzny "O pióro burmistrza"

(jw)
Po napisaniu dyktanda był czas na herbatkę i wspólną pamiatkową fotkę.
Po napisaniu dyktanda był czas na herbatkę i wspólną pamiatkową fotkę. nadesłane
Pióro burmistrza wygrał Mateusz Okonek, uczeń z Gimnazjum Powiatowego w Tucholi.

Zorganizowano V mikołajkowy konkurs ortograficzny "O pióro burmistrza" dla gimnazjów. Organizatorem było Gimnazjum nr 1 im. dra Kazimierza Karasiewicza oraz Miejska Biblioteka Publiczna - filia dla dzieci i młodzieży.
Na konkurs zgłosiło się 22 uczestników z gimnazjów powiatu tucholskiego, klas I-III.
Prace oceniało jury w składzie: Ewa Ossowska, nauczycielka polonistka i autorka dyktanda, przewodnicząca jury, Monika Słomińska, polonistka, Dorota Kijora, polonista oraz Anna Kozłowska z biblioteki.
Komisja po zapoznaniu się z pracami postanowiła nagrodzić i wyróżnić następujących uczestników konkursu: najmniej błędów i pierwsze miejsce zajął Mateusz Okonek, na drugim miejscu uplasowała się Monika Ellerik, a na trzecim - Olga Pozorska - wszyscy z gimnazjum w Tucholi.
Wyróżnienia trafiły do Anny Śmieszek z gimnazjum w Cekcynie, Mai Kwiatkowskiej z Gimnazjum w Cekcynie i Mateusza Bartosika z gimnazjum nr 1 w Tucholi.
Tematem przewodnim dyktanda były święta. Nosiło tytuł "Czy tradycyjne święta są cool?". Po wysłuchaniu tekstu, uczestnicy stwierdzili, że będzie łatwy, ale potem, okazało się, że był pełen pułapek ortograficznych. - Nie było żadnej pracy bezbłędnej, ale cieszymy się, że młodzież zgłasza się na dyktanda i stawia czoło pułapkom ortograficznym - mówi Annna Kazłowska z biblioteki. - W naszym dyktandzie brali udział uczniowie, którzy przeszli pierwszy etap w swojej szkole.
Jak opowiada organizatorka dyktanda, zwycięzca konkursu oraz inni uczestnicy są już im znani, zmagali się wcześniej z dyktandami na różnych etapach, a mimo to zawsze ich coś zaskakuje. - Polonistka, Ewa Ossowska, ułożyła ciekawy tekst, ale trudny, był o tradycjach, ale żeby zainteresować młodych, dołożyła elementy współczesne - dodaje Kozłowska.
Uczestnikom konkursu najwięcej problemów przysporzyła pisownia wyrazów: andrzejki, mikołajki, sylwester, przyprószone, Facebook, Internet, niejedyny, nie Polak, Wigilia, ekstraodjazdowy, sczerwienieją.
Po napisaniu było spotkanie przy herbatce.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska