Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

500 plus dla małżeństw - temat wraca. Te małżeństwa mogą dostać nietypową nagrodę

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Na razie głośno znów robi się o pomyśle specjalnego, jednorazowego świadczenia dla małżeństw, mających minimum 50-letni staż. - Wdowy, wdowcy, rozwiedzeni oraz ci żyjący bez ślubu także powinni dostawać te pieniądze. Niech liczy się kryterium wiekowe, a nie stan cywilny - słychać głosy
Na razie głośno znów robi się o pomyśle specjalnego, jednorazowego świadczenia dla małżeństw, mających minimum 50-letni staż. - Wdowy, wdowcy, rozwiedzeni oraz ci żyjący bez ślubu także powinni dostawać te pieniądze. Niech liczy się kryterium wiekowe, a nie stan cywilny - słychać głosy unsplash.com
Przynajmniej 5000 zł nietypowej nagrody dla małżeństwa, które jest razem minimum pół wieku. W środę, 31 stycznia, tę kwestię przedyskutuje komisja senacka.

"Rozpatrzenie petycji w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, celem dodania do katalogu świadczeń rodzinnych o świadczenia dla małżonków posiadających przynajmniej 50-letni i dłuższy staż małżeński" - oto tytuł jednego z zaplanowanych na środę, 31 stycznia, posiedzeń komisji senackich. Chodzi o wypłaty dla małżeństw, żyjących razem co najmniej 50 lat.

Kwota zyskała potoczną nazwę 500 plus, chociaż nie nawiązuje do wysokości wypłaty.

Dodatek dla małżeństw. Im dłuższy staż, tym więcej pieniędzy

Emeryci dostają wprawdzie m.in. 13. i 14. emerytury, ale niektórym nadal trudno związać koniec z końcem. Pismo w sprawie 500 plus trafiło w styczniu 2023 roku do Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji w Senacie. Obywatelska petycja wpłynęła do Sejmu jeszcze w poprzedniej jego kadencji. Im dłuższy staż, tym więcej pieniędzy dostawaliby żona z mężem.

Małżeństwo obchodzące Złote Gody (50-lecie ślubu) dostawałoby jednorazowo 5000 zł (na parę, nie na osobę), Platynowe Gody - 5500 zł, Diamentowe Gody - 6000 zł. Jeżeli para świętowałaby 65. rocznicę, na jej konto wpływałoby 6500 zł, 70-rocznicę - 7000 zł, 75-lecie - 7500 zł, a 80-lecie związku małżeńskiego - 8000 zł.

Rodziły się sugestie, żeby wsparciem objąć również pary, które na ślubnym kobiercu stanęły 40 lat wcześniej.

- Zwracamy się z apelem do Wysokiej Izby o uchwalenie ustawy pn. Małżeństwo 500 plus - wskazywali już w 2022 roku autorzy projektu.

To emerytowany prawnik z żoną. Pochodzą ze Szczecina, a ślub wzięli w 1972 roku. Mężczyzna interweniuje nie tylko w zakresie dodatkowych pieniędzy dla starszych par. W 2017 roku rozpoczął starania o emerytury matczyne. Przypomnijmy: to ekstra pieniądze dla kobiet, które urodziły i wychowały czworo dzieci lub więcej. Inicjator odniósł na tym polu sukces. Ustawa o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym obowiązuje od 2019 roku.

Mecenas wierzy, że znowu się uda. - Prawo nie nadąża za życiem, chociaż praktycznie od początku 2000 roku niektóre gminy i miasta przyjęły zasady honorowania tych małżeńskich jubilatów - wskazuje pomysłodawca wprowadzenia świadczenia dla par z długoletnim pożyciem małżeńskim.

500 plus dla małżeństw. Wypłata honorowa

Według założeń, świadczenie dla małżonków w podeszłym wieku byłoby podobne do emerytury honorowej. Ta należy się wszystkim, którzy ukończyli 100 lat, bez względu na ich inne dochody. Tyle że tzw. emerytura 100 plus jest wypłacana co miesiąc, zaś małżeństwa-seniorzy dostaliby kwotę raz na pięć lat.

Słychać jednak głosy krytyki. - Dlaczego nowe 500 plus ma objąć tylko starsze małżeństwa? - pytają niektórzy. - Wdowy, wdowcy, rozwiedzeni i osoby w związkach bez ślubu także powinny je dostawać. Nawet co druga para, zwłaszcza w dużych miastach, nie pobrała się. Takie nastały czasy. Niech liczy się więc kryterium wiekowe zamiast stanu cywilnego.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska