Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

500 plus i RKO dla Ukraińców. Będą zwracać pieniądze, jeśli nie zawiadomią ZUS o swoim wyjeździe

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Świadczenia rodzinne z ZUS jak np. 500 plus czy rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO) przysługują uchodźcom tylko w tym okresie, kiedy przebywają z dziećmi w Polsce.
Świadczenia rodzinne z ZUS jak np. 500 plus czy rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO) przysługują uchodźcom tylko w tym okresie, kiedy przebywają z dziećmi w Polsce. Pixabay.com
Ukraińcy, którzy mieszkają na stałe w Polsce, dostają 500 plus i rodzinny kapitał opiekuńczy. Prawo do tych świadczeń mają też uchodźcy z Ukrainy. Mogą je stracić, jeśli nie dopełnią formalności.

Zobacz wideo: Pensja minimalna w 2023. Będzie dwukrotna podwyżka

od 16 lat

- Według obowiązujących zasad obywatele Ukrainy mieszkający w Polsce mogą otrzymywać świadczenia na dzieci (np. 500 plus i rodzinny kapitał opiekuńczy) pod warunkiem, że przebywają w kraju z dziećmi na podstawie odpowiedniego tytułu pobytowego uprawniającego do pracy w Polsce - informują w biurze prasowym ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej.

Dokumentem potwierdzającym legalność pobytu i dostęp do rynku pracy w Polsce może być, m.in: karta pobytu z adnotacją "dostęp do rynku pracy", zezwolenie na pobyt stały lub karta stałego pobytu albo zezwolenie na pobyt czasowy w Polsce wraz z zezwoleniem na pracę wydanym na okres dłuższy niż 6 miesięcy albo karta pobytu wydana w związku z udzieleniem danego zezwolenia na pobyt czasowy wraz z zezwoleniem na pracę.

Doliczą też odsetki

A jeśli Ukraińcy z różnych powodów zechcą wyjechać z Polski? Co ze świadczeniami na dzieci?

Wówczas wszystko zależy od tego, na jak długo Ukraińcy opuszczą nasz kraj.

- W przypadku wyjazdu z Polski na okres powyżej miesiąca tracą prawo do legalnego pobytu w Polsce, a tym samym tracą prawo do świadczeń dla rodzin. O swoim wyjeździe muszą poinformować ZUS. Jeśli tego nie zrobią, to nienależnie pobrane środki trzeba będzie potem zwrócić i to w dodatku razem z odsetkami - zaznacza Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Poinformować o wyjeździe z Polski uchodźca może przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS - trzeba złożyć pismo na formularzu POG. Wówczas od miesiąca następującego po miesiącu, w którym wyjedzie z Polski, świadczenia już nie przysługują. Jeśli natomiast obywatel Ukrainy nie ma dostępu do internetu, może zgłosić się do placówki ZUS i złożyć pisemne oświadczenie.

Nie przegap

Sprawdzają, czy opuścili nasz kraj

Jak dodaje Krystyna Michałek, Zakład Ubezpieczeń Społecznych weryfikuje legalny pobyt w Polsce obywateli Ukrainy zarówno na etapie przyznawania świadczeń, jak i w dowolnym momencie w trakcie okresu świadczeniowego.

ZUS ma narzędzia, aby sprawdzić, czy dana osoba opuściła nasz kraj. - Mamy dostęp do różnych państwowych rejestrów np. do systemu informacji oświatowej (SIO), Centralnego Rejestru Ubezpieczonych, Centralnego Rejestru Świadczeniobiorców czy rejestru osób pobierających świadczenia rodzinne zwanym Centralną Bazą Beneficjentów. Korzystamy także ze specjalnego rejestru obywateli Ukrainy oraz rejestru Straży Granicznej - wyjaśnia rzeczniczka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska