Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

5000 złotych mikropożyczki. Ile kujawsko-pomorskich firm ją dostało?

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
5000 złotych mikropożyczki ma pomóc w pokryciu bieżących kosztów, jak  m.in. na opłacenie podatków, składek ZUS,  materiałów
5000 złotych mikropożyczki ma pomóc w pokryciu bieżących kosztów, jak m.in. na opłacenie podatków, składek ZUS, materiałów Piotr Krzyżanowski/Polska Press
5000 złotych mikropożyczki. Większość firm już je dostała, a 14 tysięcy wciąż czekaNiecałe 75 tysięcy kujawsko-pomorskich firm złożyło dotąd wnioski o mikropożyczki. To bardzo popularna forma pomocy w czasie COVID-19. Większość już dostała pieniądze, ale 13 646 naszych przedsiębiorców wciąż na nie czeka. Nie trzeba będzie składać wniosku o umorzenie!

"Ja złożyłem wniosek 28 kwietnia i cisza..." - skarży się pan Damian w znanym portalu społecznościowym.

"W moim przypadku 26 kwietnia i też cisza" - odpowiada pani Anna.

"U mnie trzy tygodnie i pieniądze były na koncie" - pisze pan Błażej.

Polecamy także: Dlaczego nasze firmy czekają na postojowe dłużej niż trzeba? Są błędy we wnioskach

"Gdy ktoś czeka na pieniądze może warto, by zainteresował się czy coś jest nie tak we wniosku, czy po prostu mają ich za dużo i dlatego nie wszędzie idzie to sprawnie" - radzi pani Anna.

Dużo wniosków i są błędy

- Mikropożyczki są bardzo popularne. Wpływa bardzo dużo wniosków, a urzędników nie przybyło.Ba, ci sami ludzie muszę jeszcze obsługiwać bezrobotnych, których przybyło - powiedział nam niedawno Tomasz Zawiszewski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Bydgoszczy. - No i, oczywiście, zdarzają się błędy. Dlatego trudno powiedzieć, ile trwa, zanim pieniądze trafią do przedsiębiorcy.

Takie wnioski składa się w PUP-ach.

Jak poinformował nas Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu, do tej pory wpłynęło ich w naszym regionie 74 610, z tego pozytywnie rozpatrzono 61 050, w przypadku 60 964 firm udzielono mikropożyczek na kwotę - dokładnie - 304 690 818,04 zł. 13 646 kujawsko-pomorskich przedsiębiorców jeszcze pieniędzy nie dostało.

Jednak z dnia na dzień maleje odsetek wniosków, które czekają na akceptację pośredniaków.

Jak to jest w kraju?

Według portalu mambiznes.pl, mikropożyczki trafiły na konta blisko 1,2 mln jednoosobowych firm. Łączna kwota, która zasiliła konta przedsiębiorców to 5,8 mld zł. Ponad 70 proc. wniosków zostało już rozpatrzonych. Blisko 460 tys. firm wciąż czeka na przelewy.

Mikropożyczka dla przedsiębiorców w wysokości 5000 złotych jest jednym ze sztandarowych elementów ustaw antykryzysowych. Według ostatnich zapowiedzi rządu jej umorzenie będzie możliwe bez składania wniosków. W pierwszej wersji było tak, że pożyczki, które zostały udzielone przedsiębiorcom z PUP mają być umarzane po trzech miesiącach nieprzerwanego prowadzenia działalności gospodarczej. Dodatkowy warunek zakładał jednak złożenie właściwego wniosku. O to, aby firmy nie musiały składać takich wniosków, apelował Adam Abramowicz, rzecznik MŚP. Postulat rzecznika zostanie spełniony. Szefowa Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej zapewniła, że przedsiębiorcy nie będą musieli składać wniosku o umorzenie mikropożyczki. Po trzech miesiącach nastąpi to z urzędu, czyli jakby z automatu.

- Zaproponowane rozwiązanie pomoże "zapominalskim" oraz zdejmuje z nich ten tak naprawdę zbędny obowiązek - komentuje Piotr Juszczyk, doradca podatkowy w firmie inFakt.

Wciąż można starać się o mikropożyczki

- Urzędy pracy mogą z łatwością sprawdzić, czy dany przedsiębiorca wywiązał się z obowiązku nieprzerwanego prowadzenia działalności przez 3 miesiące. Należy również zaznaczyć, że w obecnym stanie prawnym niezłożenie wniosku o umorzenie w terminie 14 dni po 3 miesiącach od udzielenia pożyczki, wiąże się z tym, że należy ją zwrócić. Część przedsiębiorców zapewne przegapiłaby ten termin, co skutkowałoby koniecznością spłaty pożyczki wraz z odsetkami - dodaje doradca podatkowy.
Wciąż można starać się o taką pożyczkę. Jej przeznaczenie to bieżące koszty związane z prowadzoną działalnością, jak m.in. opłacenie podatków, składek ZUS, towarów, materiałów lub czynszu. Warunkiem jej uzyskania jest założenie firmy przed 1 kwietnia 2020 roku.

COVID-19. Wsparcie urzędów pracy dla pracodawców i zatrudnionych. Jakie? [możliwości, warunki, wnioski]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska