Konkurs Sztuki Ludowej Pałuk to najstarszy tego tupu konkurs w kraju, trwa nieprzerwanie od 60. lat. Jego pomysłodawczynią i inicjatorką była zmarła w ub.r. bydgoszczanka Wanda Szkulmowska. Pomimo upływu lat konkurs wciąż się rozwija.
W 1963 r., podczas pierwszej edycji, swoje prace wystawiło 20 twórców. Rok temu na konkurs zgłoszono 250 prac, nieco mniej niż w tym roku, a finał zorganizowano jesienią. Przesunięcie daty ogłoszenia wyników na październik to efekt pandemii. W tym roku organizatorzy wracają do wiosennego terminu gali. Przygotowania do niej są niemal na finiszu.
Prace twórców ludowych już ocenione
Między innymi prace zakończyło już w Szubinie konkursowe jury, które tym razem obradowało pod przewodnictwem Kingi Turskiej-Skowronek z Muzeum Etnograficznego w Toruniu. Do gremium tego zaproszono także: Bożenę Olszewską, Romana Skibę oraz w roli obserwatora – Wiesławę Gruchałę. Pochylili się oni nad wszystkimi zgłoszonymi pracami, które wykonało w sumie 70 twórców ludowych, mieszkańców gmin: Kcynia, Szubin, Żnin, Łabiszyn, Barcin, Wągrowiec, Gąsawa i inne.
To Cię może również zainteresować
Jak poinformowali nas organizatorzy konkursu - wyzwanie podjęło w tym roku 36 dorosłych artystów oraz 34 młodych adeptów sztuki ludowej Pałuk.
- W swojej ocenie jury skupiło się na zachowaniu tradycyjnych form i kunszcie wykonania. Do oceny mieli 55 prac z dziedziny haftu, 60 prac z dziedziny rzeźby i zabawek oraz 75 prac z zakresu zdobnictwa – informuje Paweł Pietroń, instruktor SzDK.
W maju ogłoszenie wyników konkursu sztuki ludowej i wystawa
Jury podjęło decyzję, ale na oficjalne ogłoszenie wyników poczekać trzeba do soboty 21 maja. Dopiero wtedy poznamy nazwiska laureatów, a w murach Szubińskiego Domu Kultury otwarta zostanie pokonkursowa wystawa prac.
Więcej wiadomości z Nakła i okolic na www.pomorska.pl/naklo[/a]
Jak zawsze finałowej gali konkursu towarzyszyć będą występy ludowe. W tym roku na scenie pojawią się zespoły: „Ziemia Bydgoska” i „Jesienny Kwiat”, a otwartą 21 bm. pokonkursową wystawę prac zwiedzać będzie można w sali widowiskowej Szubińskiego Domu Kultury przez tydzień. Podczas tegorocznej gali przewodnicząca jury Kinga Turska-Skowronek przedstawi obecnym sylwetkę Wandy Szkulmowskiej, inicjatorki konkursu.
Imprezie patronuje marszałek województwa Piotr Całbecki, starostowie: nakielski, żniński i wągrowiecki, władze Szubina oraz wójt gminy Wągrowiec i burmistrz Wągrowca.
