MKTG SR - pasek na kartach artykułów

70 lat temu wyzwolono obóz w Potulicach. Pozostały mogiły i pamięć [zdjęcia]

(ms)
W dawnej sali balowej hrabiny Potulickiej m.in. obejrzeć można było rocznicową wystawę
W dawnej sali balowej hrabiny Potulickiej m.in. obejrzeć można było rocznicową wystawę Maja Stankiewicz
Hitlerowski obóz w Potulicach utworzono w 1940 r. jako obóz przesiedleńczy. Z czasem stał się on obozem pracy, a od 1942 r obozem karnym.
Ostatnie ustalenia przed rocznicową mszą św.

70.rocznica wyzwolenia hitlerowskiego obozu w Potulicach

- Po hitlerowskim obozie zostały w Potulicach gęste rzędy krzyży na cmentarzu. Te krzyże cały czas pytają: Dlaczego? Nie żądają odwetu. Wołają o pamięć - mówił w niedzielę w dawnej sali balowej hrabiny Anieli Potulickiej burmistrz Nakła Sławomir Napierała.

Każdego roku, w rocznicę wyzwolenia obozu, która przypada 21 stycznia, przypomina się w Potulicach tragiczną historię tego miejsca. Wczorajsze uroczystości były szczególnie okazałe, bo od wyzwolenia obozu minęło równo 70 lat.

Zjechali na nią goście z wielu stron, w tym także byli więźniowie. Bo do Potulic zwożono całe rodziny. Wiele było dzieci. I to one teraz Potulice odwiedzają. Zmuszano je do ciężkiej pracy, za byle co bito, wsadzano do karceru. Mieścił się on podziemiach pałacu Potulickich, pod salą balową, gdzie wczoraj zaproszono gości. - Najgorszy ze wszystkiego był jednak głód - wspominali wczoraj byli więźniowie obozu.

Czytaj: Pochyliły się głowy nad mogiłami ofiar. 69.rocznica wyzwolenia obozu w Potulicach [zdjęcia]
Odprawiono też uroczystą mszę św. koncelebrowaną w kościele parafialnym mieszczącym się w dawnej kaplicy rodu Potulickich. Rocznicowe nabożeństwo na cały świat transmitowała TVP Polonia.

Przyjechała też do Potulic kompania honorowa Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej z Poznania. W jej asyście złożono kwiaty pod obeliskiem znajdującym się przed bramą więzienia w Potulicach. To dawna brama obozu. Apel pamięci odczytała ppłk. Mariola Kotwica, zastępca dyrektora Zakładu Karnego w Potulicach. Była defilada przed pamiątkowym obeliskiem i salwa honorowa.

Na koniec Jacek Kiersznicki, dyrektor Zespołu Szkół im. Dzieci Potulic w Potulicach, który prowadził uroczystość, zaprosił gości do szkoły, tam w bardziej kameralnym gronie można było powspominać...

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska