Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wypięknieją remizy OSP. W 2024 r. inwestycje m. in. w Koronowie, Nakle, Potulicach

Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz
Strażacy OSP Nakło dzielą budynek przy ul. Dąbrowskiego ze strażą miejską. Długo oczekiwany remont planowany jest w tym roku
Strażacy OSP Nakło dzielą budynek przy ul. Dąbrowskiego ze strażą miejską. Długo oczekiwany remont planowany jest w tym roku Maja Stankiewicz
W ostatnich latach jednostki OSP systematycznie doposażano w sprzęt. Teraz przyszedł czas na remonty remiz. Do wiosny potrwają prace w Koronowie. Kilka remiz wypięknieje w gminie Nakło.

W listopadzie ub. r. władze gminy podpisały umowę na modernizację remizy OSP w Koronowie. Budynek nie wygląda najlepiej, strażacy od lat dopraszali się zmian.

Ostatnie naprawy wykonano w budynku przy ul. Ogrodowej w 2020 r. Zabezpieczono wówczas dach uszkodzony podczas słynnej nawałnicy w 2017 r. Pora była najwyższa, bo przez trzy lata woda deszczowa dostawała się do wnętrza i zawilgacała mury. Już wtedy strażacy sygnalizowali, że konieczny jest kompleksowy remont, bo potrzeby w remizie są większe. Doczekali się.

Budżet obywatelski dla OSP Koronowo

Inwestycja zrealizowana zostanie w ramach budżetu obywatelskiego, a sfinansowana z środków własnych samorządu Koronowa. Prace powierzono wykonawcy z Pruszcza, który uporać się ma z zadaniem do kwietnia br. Koszt inwestycji to ponad 763 tys. zł. Co się zmieni?

- Umowa obejmuje wymianę instalacji elektrycznej, wymianę okien i parapetów, drzwi wewnętrznych, drzwi zewnętrznych wraz z wymianą daszku nad wejściem, wykończenie sanitariatów wraz z wyposażeniem, wymianę instalacji sanitarnych, wymianę grzejników w sali szkoleń na piętrze budynku i we wszystkich sanitariatach, remont kapitalny pokoi biurowych, korytarzy i sal – wyliczają pracownicy ratusza.

Cieszy, że prace obejmą także remont elewacji, bo remiza OSP w Koronowie od dawna starszy wyglądem. Tynki sprzed lat dawno wypłowiały.

To Cię może również zainteresować

Także w gminie Nakło poprawią się w tym roku warunki pracy strażaków ochotników. - To bardzo ważny projekt dofinansowany z rządowego funduszu Polski Ład - informował pod koniec ub. r. burmistrz Sławomir Napierała.

Inwestycje w Nakle i sołectwach

- Będziemy remontowali remizę OSP w Nakle, Sucharach oraz remizę w Potulicach. W Polichnie powstanie nowy boks garażowy. Mamy na to 2,5 miliona złotych. Rozpoczynamy też projektowanie nowej remizy OSP w Paterku. Zabezpieczonych mamy na ten cel 100 tysięcy złotych – wyjaśnia burmistrz Nakła.

Remiza OSP Nakło mieści się w budynku przy ulicy Dąbrowskiego 50, w którym swoją siedzibę ma także straż miejska. Należący do gminy obiekt od lat prosił się o remont. Wielokrotnie apelowano do władz o poprawę jego stanu. Cieszy, że niezbędne prace wykonane zostaną jeszcze w tym roku.

- Właśnie trwa szacowanie kosztów. Wydelegowane przez gminę osoby chodzą i mierzą wszystko. Na podstawie tych pomiarów wykonany zostanie kosztorys – informuje Krystian Płatek, komendant gminny OSP w Nakle. Jak dowiadujemy się - na modernizację remizy OSP Nakło przeznaczono 1,5 mln zł. Prace będą kompleksowe, obejmą nie tylko boks w którym garażują wozy bojowe, ale też świetlicę i inne pomieszczenia remizy.

Budowlańcy pojawią się w tym roku także w remizach OSP w Potulicach i Sucharach. W planach jest remont elewacji i prace wewnątrz obiektów. W Paterku remiza dzieli siedzibę z Wiejskim Domem Kultury. Ma się to zmienić. Na osiedlu, na gminnej działce, wybudowany zostanie nowy obiekt. Miejsce na zebraniu sołeckim wybrali sami mieszkańcy wsi.

W gminie Nakło funkcjonuje obecnie siedem jednostek OSP, cztery z nich działają w Krajowym Systemie Ratowniczo - Gaśniczym. W akcjach uczestniczy 160 druhów. Zdaniem komendanta Płatka jednostki są dobrze wyposażone w sprzęt. W grudniu pojazd w dobrym stanie otrzymali od PSP Nakło druhowie z OSP Cukrownia Nakło.

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska