Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

80-lecie bydgoskich elektrociepłowni: Historia pełna energii (zdjęcia)

(M)
Nowa Elektrownia weszła w skład Zarządu Miejskiego (magistratu) i została nazwana "Miejskie Elektrownie i Tramwaje". Pierwszym dyrektorem był inż. Jan Tymowski (zginął w Powstaniu Warszawskim).
Nowa Elektrownia weszła w skład Zarządu Miejskiego (magistratu) i została nazwana "Miejskie Elektrownie i Tramwaje". Pierwszym dyrektorem był inż. Jan Tymowski (zginął w Powstaniu Warszawskim).
Bydgoskie elektrociepłownie obchodzą 80-lecie. Dziś w Operze Nova odbyły się uroczystości uświetnione występem zespołu "Łzy".

PGE Zespół Elektrociepłowni Bydgoszcz SA przeszedł długą drogę. Wszystko zaczęło się w roku 1920 gdy Bydgoszcz wróciła w granice odrodzonej Polski. Wtedy właśnie rozpoczął się dynamiczny rozwój miasta, które w ciągu ośmiu lat zwiększyło liczbę mieszkańców z 85 tys. do prawie 120. Powstawało też coraz więcej warsztatów rzemieślniczych, modernizowały się istniejące zakłady i powstawały nowe.

Wszystkim potrzebna była energia elektryczna.

 

Zobacz zdjęcia z budowy pierwszej polskiej elektrociepłowni w Bydgoszczy

Elektrownia firmy Algemeine Lokalbahn und Kraftwerke o mocy 2000 kW wzniesiona w roku 1896 przez Niemców nie była w stanie zaspokoić potrzeb miasta. Dlatego magistrat zdecydował o budowie nowej elektrowni usytuowanej nad Brdą w dzielnicy Jachcice.

Na inwestycję tę miasto uzyskało z Banku Gospodarstwa Krajowego kredyt w wysokości 700 tys. zł. Budowa elektrowni rozpoczęła się w kwietniu 1928 roku. Już w lipcu wizytował ją prezydent RP prof. Ignacy Mościcki. Budowę zakończono po osiemnastu miesiącach.

W elektrowni zainstalowano: 3 kotły parowe na miał węglowy każdy o wydajności 12t/h i ciśnieniu 24 barów oraz 2 turbozespoły dwukadłubowe z generatorami trójfazowymi o napięciu 6 kV.

Nowa Elektrownia weszła w skład Zarządu Miejskiego (magistratu) i została nazwana "Miejskie Elektrownie i Tramwaje". Pierwszym dyrektorem był inż. Jan Tymowski (zginął w Powstaniu Warszawskim).

Część kamieni użytych do budowy pochodziło ze średniowiecznych murów obronnych miasta. Podczas zaboru pruskiego kamienie te wykorzystano do budowy pomnika Bismarcka, który bydgoszczanie zburzyli w 1928 roku i stąd trafiły na Jachcice.

W styczniu 1945 roku wycofujący się Niemcy planowali zniszczenie elektrowni. Zdołali jednak tylko zatopić część wyposażenia, ale Polacy szybko je wyciągnęli i uruchomili elektrownię.

W latach 60. XX wieku elektrownię Jachcice przekształcono w elektrociepłownię, a 1 marca 1966 na w pobliżu "Zachemu" rozpoczęto budowę największej wówczas w Polsce elektrociepłowni II. W styczniu 1971 roku połączono elektrociepłownię II i elektrociepłownię Jachcice w Zespół Elektrociepłowni Bydgoszcz. Półtora roku później do zespołu włączono elektrociepłownię Zachem - EC III.

W roku 2009 właścicielem pakietu większościowego akcji stała się Polska Grupa Energetyczna SA.

Jak informuje Danuta Hering, rzecznik PGE Zespół Elektrociepłowni Bydgoszcz SA, do 2015 roku ma powstać nowy blok gazowo-parowy o mocy ok. 240 MWe i 180 MWt. To pozwoli znacznie obniżyć emisję CO2, popiołów i innych związków chemicznych. Trwają też przygotowania do budowy instalacji do spalania biomasy wraz z modernizacją istniejącego kotła węglowego, co zapewni produkcję do 400 GWh energii odnawialnej rocznie.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska