Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

82% Polaków chce spędzić wakacje 2020 w kraju. Nieoczywiste atrakcje w Kujawsko-Pomorskiem

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
W wakacje bardziej niż kiedykolwiek szukamy bliskości z naturą, a to sprzyja poznawaniu wyjątkowych miejsc na terenach wiejskich lub w małych miasteczkach. Na terenie Kujaw i Pomorza znajdziemy sporo ciekawych miejsc na weekendową wycieczkę z dziećmi albo znajomymi. Są miasteczka westernowe, park miniatur zamków krzyżackich czy wioski tematyczne - np. w ptasiej wiosce poczęstują oranżadą z chabrów. Podpowiadamy, dokąd wybrać się w czasie wakacji 2020. Wsiadajcie, jedziemy!"Z badań przygotowanych na zlecenie Polskiej Organizacji Turystycznej wynika, że aż 82 proc. Polaków, którzy planują urlop w najbliższych miesiącach, zamierza spędzić go na terenie naszego kraju", przywołuje takie dane ministerstwo rolnictwa, zachęcając do wypoczynku na wsi. Trwa akcja „Odpoczywaj na wsi”. "To szansa nie tylko na wsparcie lokalnych producentów i właścicieli gospodarstw agroturystycznych, to także wyraz troski o nasze zdrowie, i zdrowie naszych najbliższych". My podsuwamy Wam kilka konkretnych miejsc, które warto odwiedzić na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, pomijając największe miasta i najpopularniejsze zabytki. Ruszamy na wycieczkę po regionie!Nasze propozycje poznacie, oglądając kilka kolejnych zdjęć --->
W wakacje bardziej niż kiedykolwiek szukamy bliskości z naturą, a to sprzyja poznawaniu wyjątkowych miejsc na terenach wiejskich lub w małych miasteczkach. Na terenie Kujaw i Pomorza znajdziemy sporo ciekawych miejsc na weekendową wycieczkę z dziećmi albo znajomymi. Są miasteczka westernowe, park miniatur zamków krzyżackich czy wioski tematyczne - np. w ptasiej wiosce poczęstują oranżadą z chabrów. Podpowiadamy, dokąd wybrać się w czasie wakacji 2020. Wsiadajcie, jedziemy!"Z badań przygotowanych na zlecenie Polskiej Organizacji Turystycznej wynika, że aż 82 proc. Polaków, którzy planują urlop w najbliższych miesiącach, zamierza spędzić go na terenie naszego kraju", przywołuje takie dane ministerstwo rolnictwa, zachęcając do wypoczynku na wsi. Trwa akcja „Odpoczywaj na wsi”. "To szansa nie tylko na wsparcie lokalnych producentów i właścicieli gospodarstw agroturystycznych, to także wyraz troski o nasze zdrowie, i zdrowie naszych najbliższych". My podsuwamy Wam kilka konkretnych miejsc, które warto odwiedzić na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, pomijając największe miasta i najpopularniejsze zabytki. Ruszamy na wycieczkę po regionie!Nasze propozycje poznacie, oglądając kilka kolejnych zdjęć --->pixabay.com/MaBraS
W wakacje bardziej niż kiedykolwiek szukamy bliskości z naturą, a to sprzyja poznawaniu wyjątkowych miejsc na terenach wiejskich lub w małych miasteczkach. Na terenie Kujaw i Pomorza znajdziemy sporo ciekawych miejsc na weekendową wycieczkę z dziećmi albo znajomymi. Są miasteczka westernowe, park miniatur zamków krzyżackich czy wioski tematyczne - np. w ptasiej wiosce poczęstują oranżadą z chabrów. Podpowiadamy, dokąd wybrać się w czasie wakacji 2020. Wsiadajcie, jedziemy!

"Z badań przygotowanych na zlecenie Polskiej Organizacji Turystycznej wynika, że aż 82 proc. Polaków, którzy planują urlop w najbliższych miesiącach, zamierza spędzić go na terenie naszego kraju", przywołuje takie dane ministerstwo rolnictwa, zachęcając do wypoczynku na wsi. Trwa akcja „Odpoczywaj na wsi”. "To szansa nie tylko na wsparcie lokalnych producentów i właścicieli gospodarstw agroturystycznych, to także wyraz troski o nasze zdrowie, i zdrowie naszych najbliższych". My podsuwamy Wam kilka konkretnych miejsc, które warto odwiedzić na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, pomijając największe miasta i najpopularniejsze zabytki. Ruszamy na wycieczkę po regionie!

Wioski tematyczne z warsztatami

Chlebowa Wioska w Janiej Górze to jeden z przykładów wiosek tematycznych, których w województwie kujawsko-pomorskim nie brakuje. Jest miodowa, ptasia czy kwiatowa. Odwiedzając Janią Górę, możemy wziąć udział w warsztatach pieczenia chleba, poznać stare sprzęty rolne, wziąć udział w grze terenowej czy warsztatach rękodzielniczych. W Adamkowie koło Tucholi Ptasia Wioska oferuje plenerowe muzeum ptaka, ścieżkę ornitologiczną, czy plenery malarskie, geocaching. na turystów czeka oranżada z chabrów czy napoje z kwiatów czarnego bzu. Przed nami m.in. zdobywanie szczytu najwyższego punktu widokowego w Borach Tucholskich, oglądanie i słuchanie ptaków z ornitologiem.

Dziki Zachód w Kujawsko-Pomorskiem

Silverado City, czyli westernowe miasteczko w Bożejewiczkach koło Żnina. Znajdzie się tu wioska indiańska, strzelnica, arena rodeo, bank, stodoła czy saloon. Miasteczko od czerwca do sierpnia czynne od WTORKU - NIEDZIELI od godz. 10:30. Podobnym miejscem jest Mega-Park, Rodzinny Park Rozrywki położony w Grudziądzu-Rudniku w malowniczej okolicy w pobliżu Wielkiego Jeziora Rudnickiego. Tu można poczuć Dziki Zachód. Otwarte od 10 do 19. Muzeum Indian Ameryki Północnej im. Sat Okha w Wymysłowie.

Historia dawnych mieszkańców

Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce
skansenem poświęconym osadnictwu olenderskiemu, rozwijającemu się od XVI w. Na powierzchni ponad 5 ha, zrekonstruowano olenderską wieś o najbardziej charakterystycznym układzie, tzw. rzędówkę bagienną. Znajdują się tu 3 pełne zagrody składające się z 6 zabytkowych budynków mieszkalnych i gospodarczych. Przeniesione zostały z terenu Doliny Dolnej Wisły i pochodzą z XVIII i XIX w Otaczają je pola uprawne, łąki, ogródki i sady.
Godziny otwarcia:
wtorek, środa, czwartek – 10.00-16.00,
piątek, sobota, niedziela – 10.00-18.00.
Ostatnie wejście na godzinę przed zamknięciem Parku, 1,5 godziny dla grup
Muzeum Przyrodniczo-Etnograficzne w Pałacu Poledno
Park Etnograficzny w Kłóbce

Park miniatur zamków krzyżackich

W Chełmnie, w Parku Pamięci i Tolerancji ulokowano Park Miniatur Zamków Krzyżackich. Zwiedzanie jest bezpłatne
czynne: od 1 kwietnia do 30 października od poniedziałku do soboty w godz. 10-19, w niedziele: godz. 11-19
Obecnie park liczy dziewięć miniatur zamków z: Radzynia Chełmińskiego, Zamku Bierzgłowskiego, Grudziądza, Papowa Biskupiego, Kurzętnika, Rogóźna, Torunia, Pokrzywna oraz zamku wysokiego z Malborka. Wszystkie wykonane są w skali 1:30 i posiadają opisy umieszczone tuż obok aby zainteresowani mogli zapoznać się z historią ich budowy oraz często bardzo ciekawymi dziejami.

Dinozaury na terenie Kujawsko-Pomorskiego

Odwiedziliście już JuraPark w Solcu Kujawskim? To teraz czas na Zaurolandię w Rogowie. Modele dinozaurów tworzone są przez najlepszych na świecie rzeźbiarzy wyspecjalizowanych w tematyce paleontologicznej, w najdrobniejszych szczegółach odzwierciedlają anatomię ciała, strukturę skóry i inne cechy charakterystyczne każdego z gadów. Udać się można w podróż 2 km ścieżką wiodącą wśród tematycznych scenek rodzajowych, naturalnej i niepowtarzalnej roślinności. Oprócz poznania tajników życia wielkich gadów zapoznają się Państwo z geologiczną historią naszej planety.

Dla miłośników kolei Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji i ciekawostka - Żnińska Kolej Powiatowa świętowała w ubiegłym roku 125-lecie. Od 30 kwietnia 2020 r. zmieniła nazwę - jest to teraz Żnińska Kolej Wąskotorowa.

Muzeum ściśle tajne w Tryszczynie

Winnica przy Talerzyku w miejscowości Topolno opodal grodziska Talerzyk z XI wieku. Winnica przy Talerzyku nawiązuje do sięgającej początku XIII wieku historii kujawsko-pomorskich upraw winorośli oraz klasztornych tradycji wytwarzania wina. Zaprasza do zwiedzania i degustacji.

Rejs po Zalewie Koronowskim

Chcecie przepłynąć się promem? Można po Zalewie Koronowskim. W lipcu od poniedziałku do czwartku kursuje między 8 a 20:00, od piątku do niedzieli do godz. 21. Cały sierpień od 8 do 20. Z uwagi na panujące zagrożenie epidemiczne związane z Koronawirusem (COVID-19) wprowadza się ograniczenie liczby pasażerów z 20 do 10 osób. Podczas przeprawy odległość pomiędzy pasażerami musi wynosić minimum 2 mb.

Źródła: https://kujawsko-pomorskie.travel/etnomuzeum,

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Kolumb był polskim księciem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska