Formacja powstała dokładnie 24 lipca. Zaproszeni goście mieli wyjątkową okazję uczestniczyć w żywej lekcji historii. Prezentowane ekspozycje pochodzące ze zbiorów podinsp. w stanie spoczynku Piotra Fiałkowskiego oraz Macieja Kaczmarka z Szubina umożliwiły poznanie, choć w telegraficznym skrócie rodowodu formacji. Ta na przełomie dziejów przeszła wiele zmian.
Wśród zgromadzonych zbiorów znalazły się m.in. dokumenty, medale, odznaczenia, pamiątkowe zdjęcia, mundury milicyjne. Miłośnicy motoryzacji mieli nie lada atrakcję. Mogli zasiąść za kierownicą służbowego poloneza i nysy z lat 70-tych. Na dziedzińcu mogileńskiej komendy przygotowano z kolei pokaz współczesnego wyposażenia.
Wystawa jest doskonałą okazją do pokazania szerszej publiczności unikatowego na skalę światową pistoletu "Smok". Pochodzący z 1925 roku egzemplarz wyprodukowany został w gnieźnieńskiej fabryce broni należącej do Stanisława Nakulskiego. Liczbę zachowanych egzemplarzy w Polsce szacuje się na kilka sztuk. Pistolet został znaleziony w 2010 roku przez pracowników Mogileńskich Domów, w trakcie prac przy jednej z kamienic stojącej przy Rynku.
Eksponaty można oglądać od 28 do 30 bm. i od 5 do 8 bm. w godz. od 10 do 17 oraz w dniach od 1 do 4 maja w godz. od 10 do 15.
Czytaj e-wydanie »