Raczej mało znane wśród rodzimych turystów Góry Opawskie, z racji swych licznych walorów z pewnością zasługują na uwzględnienie ich w planach krajoznawczych wojaży.
Góry Opawskie to najbardziej na wschód wysunięty fragment Sudetów. Leżą w południowo-zachodniej części woj. opolskiego i zajmują powierzchnię ok. 130 km kw. Dużo większa część pasma z najwyższym szczytem Pradziadem (1490 m n.p.m) znajduje się w Czechach, gdzie nosi nazwę Jeseniki.
W parku krajobrazowym
Odznaczające się dużym krajobrazowym wdziękiem, poprzecinane dolinkami i dwoma potokami wzniesienia Gór Opawskich zachęcają do niezbyt forsownych wędrówek. Dodatkowym magnesem jest cisza i spokój, łagodny klimat, mieszane lasy, dobrze oznakowane szlaki piesze i rowerowe. Dla ochrony walorów tego rejonu utworzono Park Krajobrazowy "Góry Opawskie" i trzy rezerwaty przyrody. Atuty wypoczynkowe tego zakątka woj. opolskiego zwiększają dwa niedalekie sztuczne zbiorniki wodne - jeziora Otmuchowskie i Nyskie.
Widoki z Biskupiej Kopy
Najwyższą kulminacją Gór Opawskich jest Biskupia Kopa (890 m n.p.m.), należąca do Korony Gór Polskich. Na jej szczycie znajduje się schronisko PTTK oraz przejście graniczne do Czech. Wyróżnia ją charakterystyczna wieża widokowa, skąd rozciąga się wspaniała panorama na okolicę, w tym na inne wzniesienia - Srebrną Kopę, Górę Zamkową, Szyndzielową oraz masyw Góry Parkowej.
W obrębie Gór Opawskich znajduje się kilka miejscowości wczasowych, stanowiących bazę noclegową i usługową dla turystów. Najbardziej znane to Pokrzywna, Jarnołtówek i Dębowiec. Stolicą rejonu są zabytkowe Głuchołazy, pretendujące do miana uzdrowiska.