Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

A wszystko zaczęło się od pewnej pocztówki

Renata Kudeł
Prezes bractwa Jan Łukasiewicz
Prezes bractwa Jan Łukasiewicz Fot. Archiwum
Bractwo Miłośników Ziemi Chodeckiej popularyzuje historię swojej małej ojczyzny. Członkowie kolekcjonują stare fotografie, zbierają wspomnienia, otaczają opieką miejsca pamięci.

Spotykają się od 2002 roku w każde piątkowe popołudnie w chodeckiej hali sportowej. Grają w tenisa ziemnego, ale w czasie przerw w grze rozmawiają o różnych sprawach. O codzienności, ale też o historii lokalnej, bowiem szybko okazało się, że bardzo ich ona interesuje. - Na jedno ze spotkań przyniosłem starą, przedwojenną widokówkę Chodcza ze zbiorów rodzinnych - wspomina Jan Łukasiewicz. - Wtedy powstała propozycja zgromadzenia większej ilości widokówek i zdjęć dotyczących naszego miasta. Doszliśmy do wniosku, że warto by wydać album fotograficzny o Chodczu....
Grupa przyjaciół została inicjatorem powstania Bractwa Miłośników Ziemi Chodeckiej . Na spotkaniach tenisowych tworzył się trzon późniejszego stowarzyszenia. - Wybierając nazwę opieraliśmy się na pomysłach i propozycjach wspomnianej grupy tenisistów, oraz na radach i pomysłach naszych rodzin - mówi Jan Łukasiewicz. - Nieskromnie powiem, że początek nazwy wymyśliła moja córka Kasia. Okazało się, że wszystkim się spodobał i wymyślenie dalszej części wspólnymi siłami poszła już łatwo...

Zarażają miłością

Członkami Bractwa są nauczyciele, ludzie prowadzący działalność gospodarczą, pracownicy Zakładu Komunalnego, pracownicy administracji Urzędu Miasta i Gminy Chodecz, rolnicy. Jednym słowem ogromna rzesza ludzi interesująca się lokalną historią i chętna do działalności społecznej. - Historią i miłością do Ziemi Chodeckiej zaraziliśmy mieszkańców na spotkaniach organizowanych przez nasze Bractwo - mówi Jan Łukasiewicz, prezes stowarzyszenia. - Pokazywaliśmy zgromadzone przez nas zdjęcia i widokówki na pożyczonym projektorze i ekranie. Materiały kupowaliśmy w internecie, wypożyczaliśmy do zeskanowania od mieszkańców całej gminy.
Najważniejszy cel bractwa? Zaszczepienie w mieszkańcach zainteresowania historią naszej małej ojczyzny. Ale postawiono sobie też zadania bardziej konkretne. Były to m.in. : remont i renowacja na cmentarzu katolickim niektórych grobowców znamienitych mieszkańców naszego regionu, wykarczowanie zarośli i posprzątanie cmentarza ewangelickiego. Do udanych przedsięwzięć należy wydanie albumu fotograficznego pt."Podróż sentymentalna po Ziemi Chodeckiej". Pieniądze na ten cel znalazły się dzięki projektowi realizowanemu w ramach Poakcesyjnego Programu Wspierania Obszarów Wiejskich. Projekt nosił nazwę "Nasza własna historia".

Reedycja albumu

- Pomysłów na najbliższy rok mamy wiele - deklaruje prezes Łukasiewicz. - Nie na wszystkie wystarczy pieniędzy. Z tego między innymi powodu będziemy intensyfikować starania o finansowe wsparcie na działalność. Chcemy też wznowić album "Podróż sentymentalna po Ziemi Chodeckiej", bowiem nakład jest wyczerpany.
Kolejnym zadaniem na ten rok jest wykonanie tablicy upamiętniającej poległych i zamordowanych w latach 1939-1945 mieszkańcach miasta i gminy Chodecz. Następnie przy pomocy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, bractwo pragnie wydać album fotograficzny pt. "Przyroda na skraju Kujaw". Kolejne zadanie to wykonanie tablic informacyjnych przy grobach znamienitych postaci na nekropoliach chodeckich - Skupimy się też na wielu drobnych, a potrzebnych pracach w naszej małej ojczyźnie - mówi Jan Łukasiewicz. .
Bractwo zostało zarejestrowane w 2009 r. Liczy 24 członków zwyczajnych. Członkiem honorowym jest Petronela Pawłowska, prezes nieistniejącego już Chodeckiego Towarzystwa Regionalnego im. Eugeniusza Ostaszewskiego, które działało pod jej przewodnictwem w latach 1990-2001.
Adres strony internetowej: www. bmzch.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska