Jak wynika z danych urzędów pracy, najpopularniejszą formą aktywizacji bezrobotnych absolwentów jest staż. W sumie, w ramach "Pierwszej Pracy" skierowanego na niego ponad 88 tys. osób. Liczba ta stanowi 57,5 proc. wszystkich absolwentów uczestniczących w aktywnych programach rynku pracy.
Staże absolwenckie trwały od 3 do 12 miesięcy. Jego odbycie wiązało się z wynagrodzeniem w postaci stypendium stażowego, którego wysokość równa jest wielkości zasiłku dla bezrobotnych.
Z kolei z refundacji wynagrodzeń i składek ZUS z tytułu zatrudnienia skorzystało 26 tys. absolwentów. W ogólnym rozrachunku było to 18 proc. absolwentów uczestniczących w aktywnych formach aktywizacji. Refundacja wynagrodzenia mogła trwać do 12 lub 18 miesięcy. W tym okresie pracodawca zatrudniający bezrobotnego absolwenta otrzymywał częściowy zwrot kosztów związanych z jego zatrudnieniem, m.in. pieniądze na jego wynagrodzenie oraz składkę na ubezpieczenie społeczne.
Absolwenci uczestniczyli także w szkoleniach podnoszących kwalifikacje zawodowe. Z tej formy aktywizacji skorzystało 26 tys. absolwentów. To ponad 17 proc. absolwentów uczestniczących w programie "Pierwsza Praca".
