Wyniki badań z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach potwierdziły wystąpienie 19. w 2019 roku ogniska ASF w Polsce. Afrykański pomór świń pojawił się na Lubelszczyźnie w gospodarstwie w gminie Wohyń utrzymującym 23 świnie (powiat radzyński). Taki komunikat Głównego Lekarza Weterynarii na stronie GIW opublikowano 16 lipca. Zaledwie dzień wcześniej Główny Inspektorat Weterynarii informował o 18. ognisku w tym samym województwie - w gminie Bełżec, w powiecie tomaszowskim (gospodarstwo utrzymujące 8 świń). Znacznie więcej było przypadków ASF u dzików - 138 w 2019 roku.
[Aktualizacja]
Jeszcze 16 lipca Główny Lekarz Weterynarii potwierdził 20. ognisko w gospodarstwie utrzymującym 3347 świń, położonym w gminie Cegłów, w powiecie mińskim, w województwie mazowieckim.
Kolejny dzień (17.07.2019) przyniósł komunikat o 21. ognisku - w gospodarstwie na Lubelszczyźnie w gminie Niemce, gdzie hodowano 338 świń.
Depopulacja dzika i bioasekuracja - narzędzia do powstrzymania ASF
Przypominał to w poniedziałek podczas spotkania ze starostami Wojewoda Kujawsko-Pomorski. - Na polu redukcji populacji dzików, dzięki bardzo dobrej współpracy, mamy spore osiągnięcia. Wiem, że nie wszystkim się to podoba, ale niestety, to dzik jest nośnikiem tej bardzo groźnej dla gospodarki choroby - mówił 15 lipca Mikołaj Bogdanowicz. - W tej kwestii współpracujemy z środowiskami takimi jak Lasy Państwowe, Koła Łowieckie, z którymi np. ustalamy limity odstrzału i to powoduje, że tereny najbardziej zagrożone, przez ograniczenie populacji dzików, są chronione.
Dalej wojewoda tłumaczył starostom, że celem jest dotarcie z rzetelną, przedstawioną w zrozumiałej formie informacją do jak najszerszego grona hodowców trzody chlewnej. Mowa o bioasekuracji, która ma zapobiec przedostaniu się wirusa ASF do chlewni.
- Jest przygotowana akcja informacyjna, są środki na poprawę bioasekuracji w gospodarstwach rolnych. Włączą się w to wszystkie agencje rolne - zapowiada Mikołaj Bogdanowicz. Na tym nie koniec. Powołani mają zostać koordynatorzy gminni i powiatowi. Wojewoda liczy także na zaangażowanie sołtysów w akcję informacyjną.
Premie dla rolników, którzy zrezygnują z hodowli
Do 27 lipca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa prowadzi nabór wniosków i oferuje premie. "Pomoc przeznaczona jest dla rolników, którzy planują zrezygnować z hodowli trzody chlewnej i zająć się innym rodzajem działalności. Rolnicy mogą otrzymać na ten cel bezzwrotną premię w wysokości 60 tys. zł". Propozycja dotyczy rolników gospodarujących na terenach objętych afrykańskim pomorem świń. Szczegóły: Pomoc na rozpoczęcie działalności gospodarczej na rzecz rozwoju małych gospodarstw objętych ASF

Źródła: wetgiw.gov.pl, bydgoszcz.uw.gov.pl,
Agro Pomorska odc. 69
