Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Afrykański pomór świń. Rozsądni mogą wygrać z chorobą [zdjęcia]

LT
Podczas konferencji, która odbyła się 20 listopada, rozmawiano m.in. o sytuacji epizootycznej Polski. Na zdjęciu: Roman Ratyński (z prawej) i Przemysław Nawrocki
Podczas konferencji, która odbyła się 20 listopada, rozmawiano m.in. o sytuacji epizootycznej Polski. Na zdjęciu: Roman Ratyński (z prawej) i Przemysław Nawrocki Fot. Lucyna Talaśka-Klich
"Afrykański pomór świń - realne zagrożenie dla hodowców trzody chlewnej" - ten temat konferencji w podtoruńskim Przysieku wzbudził duże emocje.
O zagrożeniu afrykańskim pomorem świńW podtoruńskim Przysieku, 20 listopada odbyła się konferencja o afrykańskim pomorze świń (ASF). Frekwencja dopisała

O zagrożeniu afrykańskim pomorem świń

- Nie możemy wybić wszystkich świń, tak jak zrobiła to Malta! My nie żyjemy głównie z turystyki, ale produkujemy żywność! - mówili rolnicy uczestniczący w konferencji. - Lepiej być ostrożnym i nie kupować ani świń ani mięsa z niepewnego źródła.

Nowoczesną Wieś znajdziesz także na Facebooku - dołącz do nas!

Jednym z prelegentów był prof. dr hab. Zygmunt Pejsak (Państwowy Instytut Weterynaryjny - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach), wybitny specjalista z zakresu epizootiologii, a zwłaszcza chorób zakaźnych świń. Zwrócił on uwagę, że chorobę przenoszą głównie dziki, ale wiele złego może zrobić ludzka głupota, brak świadomości oraz pazerność. Bo bardzo ważna jest bioasekuracja, a dbałości o przestrzeganie pewnych zasad brakuje w niektórych gospodarstwach, gdzie jest utrzymywanych po kilka świń.
Profesor zwrócił uwagę na to, że wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) może przetrwać w glebie zakażonej krwią nawet kilka miesięcy, w śledzionie zakopanej w ziemi - 280 dni, w tuszach świń - 18 tygodni. Przypomniał, że choć choroba nie zagraża ani zdrowiu ani życiu ludzi, to nie można przerabiać mięsa z chorej świni, bo w ten sposób można przenosić chorobę.

Inni uczestnicy konferencji (w tym Przemysław Nawrocki, zastępca woj. lekarza weterynarii na Podlasiu) podkreślali, że najważniejszy jest zdrowy rozsądek i przestrzeganie prawa. - Przekażcie kolegom, że nie warto ryzykować - powiedział Roman Ratyński, wojewódzki lekarz weterynarii w Bydgoszczy. W ten sposób odniósł się do informacji o gospodarzach, którzy kupują tańsze świnie z innych państw, w których stwierdzono ASF.

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska