Zobacz wideo: Pandemia przybiera na sile. Coraz więcej zgonów chorych na COVID-19.
W ubiegłym tygodniu przed siedzibą Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych w Wraszawie odbyła się konferencja inaugurująca ogólnopolską dobroczynną akcję akcję „Choinka dla życia”, zorganizowana przez Narodowe Centrum Krwi i Lasy Państwowe. Dla osób, które podzielą się darem życia, leśnicy przygotowali świąteczne, naturalne drzewka.
- Po raz kolejny Lasy Państwowe włączyły się w akcję ratującą ludzkie życie - podkreślił podczas konferencji wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka. - Choinki, które leśnicy przygotowali dla krwiodawców jest to wyjątkowy dar, symbol nowego życia.
Choinka to forma podziękowania dla dawców najcenniejszego leku
- Akcja ma na celu promowanie idei honorowego krwiodawstwa, a także podziękowanie dawcom za szlachetny gest wobec ludzi chorych, wymagających między innymi leczenia życiodajną tkanką - wyjaśnia Aniela Zabłocka, kierownik Oddziału Terenowego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Inowrocławiu.
W woj. kujawsko-pomorskim do akcji włączyła się Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych wraz z lokalnymi nadleśnictwami, m.in. w Gniewkowie, Miradzu i Gołąbkach. Zresztą już w poprzednich latach członkowie Klubu Honorowych Krwiodawców im. dr. Andrzeja Hoffmanna w Żninie zostali przez leśników z Gołąbek obdarowani świerkowymi prezentami. Natomiast w tym roku akcją „Choinka dla życia” w naszym regionie objęto 15 miast.
W Żninie i w Mogilnie do pobrania krwi zgłosiło się 70 i 45 osób. Wszyscy ci, którzy po wstępnych badaniach zostali zakwalifikowani do jej przetoczenia otrzymali vouchery, upoważniające do pobrania choinek w nadleśnictwach.
Inowrocław. Oddasz krew - dostaniesz choinkę
We wtorek, 21 grudnia 2021 r., w godz. 12-16, na parkingu przy ul. Królowej Jadwigi 47 w Inowrocławiu, podczas akcji poboru krwi, kończącej zarazem akcję Narodowego Centrum Krwi i Lasów Państwowych w Kujawsko-Pomorskiem, choinki przywiozą leśnicy z Gniewkowa. Drzewka z Lasów Państwowych pochodzą z planowanych przez leśników cięć pielęgnacyjnych oraz ze specjalnych plantacji choinkowych.
Przypomnijmy, że krew mogą oddać osoby zdrowe i dorosłe pomiędzy 18. a 65. rokiem życia, posiadające dowód tożsamości ze zdjęciem i nr PESEL. Dawcy przysługuje ekwiwalent kaloryczny, składający się m.in. z ośmiu czekolad, a także ustawowe dwa dni od pracy - w dniu oddania krwi i w dniu następnym.
