Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akty notarialne i księgi wieczyste tajemnicą na 70 lat? Rzecznik walczy z absurdem

xawi
Obecne ograniczenie znacznie utrudnia prowadzenie badań naukowych i według wielu, łamie  gwarantowane przez Konstytucję RP wolność wyrażania poglądów, dostęp do informacji, a także wolność badań naukowych.
Obecne ograniczenie znacznie utrudnia prowadzenie badań naukowych i według wielu, łamie gwarantowane przez Konstytucję RP wolność wyrażania poglądów, dostęp do informacji, a także wolność badań naukowych. Pawel Relikowski
Historycy zwrócili się do rzecznika praw obywatelskich o pomoc w zmianie ustawy. Chodzi o utajnienie na 70 lat m.in. aktów notarialnych i ksiąg wieczystych.

Rzecznik Praw Obywatelskich, Marcin Wiącek, zwrócił się do ministra kultury w związku z pismem Polskiego Towarzystwa Historii Prawa. Naukowcy poruszyli temat ograniczonego dostępu do materiałów archiwalnych. Powodem jest ustawa z 25 lutego 2016.

Wcześniej było tylko 30 lat

Zgodnie z przepisami ustawy o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach, materiały archiwalne ogólnie podlegają udostępnieniu po określonym okresie. Akty notarialne, dokumentacja ksiąg wieczystych, spraw sądowych i postępowań dochodzeniowych mogą być udostępniane po upływie 70 lat. Wyjątek dotyczy wyłącznie osób do tego uprawnionych.

Historycy zwracają uwagę, że wprowadzone przepisy wprowadziły niezrozumiałą zmianę w porównaniu z poprzednimi, które umożliwiały dostęp po 30 latach od powstania dokumentów. Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego istniała możliwość wcześniejszego udostępnienia tych materiałów na potrzeby nauki i kultury, o ile nie naruszało to prawnie chronionych interesów państwa czy obywateli.

Tajemnica sprzeczna z wolnością obywateli

Obecne ograniczenie znacznie utrudnia prowadzenie badań naukowych i według wielu, łamie gwarantowane przez Konstytucję RP wolność wyrażania poglądów, dostęp do informacji, a także wolność badań naukowych.

Według art. 54 ust. 1 Konstytucji RP, każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. Art. 61 Konstytucji RP gwarantuje prawo każdemu obywatelowi do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne. Wolność badań naukowych i dostęp do dóbr kultury są również zagwarantowane w art. 73 Konstytucji RP.

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił uwagę na to, że obecne przepisy stanowią nadmierną ingerencję i ograniczają możliwość korzystania z tych praw i wolności, w tym dostępu do materiałów archiwalnych o znaczeniu historycznym i naukowym. Co więcej – jest również sprzeczne z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej z 2022 roku mówiącym o ułatwieniu dostępu do danych na potrzeby badań naukowych i innowacji.

Przepis do wymiany

RPO zaapelował więc do ministra o podjęcie działań legislacyjnych, które umożliwią dostęp do materiałów archiwalnych w sposób umożliwiający prowadzenie badań naukowych, jednocześnie szanując prawo do prywatności.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska