Spis treści
Główny Inspektorat Farmaceutyczny najczęściej po informacji od producenta wydaje decyzje o wstrzymaniu lub wycofaniu z obrotu produktów leczniczych. Oznacza to, ze w standardowych kontroli wykryto nieprawidłowości w składzie leku czy oznaczeniu.
W sytuacji, kiedy GIF wydaje decyzje o wycofaniu leku z obrotu pacjenci mają prawo do zwrotu produktu do apteki i odzyskania pełnej jego wartości bez względu na to czy lek został otwarty.
Przeczytaj: Lekarstwa bez recepty - ich nie powinno brać się przed snem. Tych leków nie należy brać po godzinie 18
Wstrzymany a wycofany z obrotu
GIF w sprawie produktów leczniczych wydaje kilka rodzajów decyzji, między innymi wycofanie i wstrzymanie w obrocie. Czym one się różnią?
Czytaj również
Decyzja o wstrzymaniu leku w obrocie zapada jeśli w czasie przeprowadzonych kontroli i badań zaistnieją uzasadnione podejrzenia, że produkt leczniczy nie odpowiada ustalonym dla niego wymaganiom.
W przypadku gdy wyniki przeprowadzonych badań potwierdzą, że produktu leczniczy nie spełnia określonych dla niego wymagań jakościowych Główny Inspektor Farmaceutyczny podejmuje decyzję o wycofaniu z obrotu produktu leczniczego.
Najnowsza lista wycofanych leków
Zebraliśmy dla Was pełną listę wycofanych przez GIF leków z aptek. Te produkty lecznicze nie mogą być przyjmowane, zobaczcie w galerii poniżej nazwy leków oraz wycofane serie. Leki z listy należy zwrócić do apteki.
