https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Alarm w aptekach - wycofane leki w 2025 roku. Tych preparatów nie możemy zażywać [26.04.25]

Justyna Trawczyńska
Opracowanie:
Lista wycofanych leków podawana jest do publicznej wiadomości przez GIF.
Lista wycofanych leków podawana jest do publicznej wiadomości przez GIF. pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Główny Inspektorat Farmaceutyczny ma za zadanie czuwać nad bezpieczeństwem leków. To właśnie oni wydają decyzje o wycofaniu leków z obrotu. Zebraliśmy decyzje o wycofaniu leków przez GIF z ostatnich tygodni. Sprawdźcie, czy macie je w domowej apteczce.

Spis treści

Wycofane leki

Misją Głównego Inspektora Farmaceutycznego jest zapewnienie bezpieczeństwa pacjentom poprzez sprawowanie nadzoru i kontroli nad wytwarzaniem i obrotem produktami leczniczymi.

Przeczytaj: Lekarstwa bez recepty - ich nie powinno brać się przed snem. Tych leków nie należy brać po godzinie 18

Zgodnie z obowiązującym prawem produkty lecznicze i wyroby medyczne sprzedawane w aptekach, co do zasady, nie podlegają zwrotowi. Wyjątek stanowią jednak produkty lecznicze, które mają wadę jakościową lub zostały niewłaściwie wydane albo sfałszowane. Takie produkty medyczne zostają wycofane lub wstrzymane w obrocie przez GIF.

Te leki zostały wycofane w ostatnim czasie

W ostatnich tygodniach z aptek wycofano partie kilku produktów leczniczych. W galerii poniżej możecie sprawdzić, jakie leki znalazły się na tej liście:

Powody wycofania leków

Najczęściej powodem wycofania partii leków jest informacja która wpłynęła do GIF od producenta, który wykrył nieprawidłowości w składzie leku czy zapisie ulotki.

Produkty lecznicze przechodzą liczne kontrole, podczas których mogą zostać wykryte wady produktu, wówczas producent informuje GIF o błędach w partiach, a Inspektorat wydaje decyzje o wycofaniu leku ze sprzedaży.

Wstrzymanie w obrocie a wycofania z obrotu?

Decyzja o wstrzymaniu leku w obrocie zapada jeśli w czasie przeprowadzonych kontroli i badań zaistnieją uzasadnione podejrzenia, że produkt leczniczy nie odpowiada ustalonym dla niego wymaganiom. W przypadku gdy wyniki przeprowadzonych badań potwierdzą, że produktu leczniczy nie spełnia określonych dla niego wymagań jakościowych Główny Inspektor Farmaceutyczny podejmuje decyzję o wycofaniu z obrotu produktu leczniczego.

Czym zajmuje się GIF?

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zajmuje się:

  • wycofaniem, wstrzymaniem, zastosowaniem produktów leczniczych w zakładach opieki zdrowotnej, szpitalach, hurtowniach farmaceutycznych, aptekach, punktach aptecznych oraz w sklepach zielarsko-medycznych.

  • wstrzymania lub wycofania produktów z hurtowni farmaceutycznych i aptek ogólnodostępnych w przypadku podejrzenia lub stwierdzenia o danym produkcie, że jest niedopuszczony, niedozwolony lub nie stanowi wymagań jakościowych do obrotu w sprzedaży na terenie całego kraju.

  • nadzór prowadzi również pełną kontrolę nad udzielaniem, zmianami, cofnięciami, odmową udzielenia zezwolenia na prowadzenie apteki, hurtowni farmaceutycznej, wytwarzaniem produktów leczniczych, reklamą leków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska