https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Aleksandrów.We wrześniu miasto ogłosi konkurs na koncepcje zagospodarowania zabytkowego dworca kolejowego

Mariusz Strzelecki
Aleksandrowski dworzec kolejowy wymaga ogromnych nakładów. Nie mniej kiedyś może stać się prawdziwą wizytówką Aleksandrowa Kujawskiego.
Aleksandrowski dworzec kolejowy wymaga ogromnych nakładów. Nie mniej kiedyś może stać się prawdziwą wizytówką Aleksandrowa Kujawskiego.
We wrześniu zostanie ogłoszony konkurs na koncepcję zagospodarowania aleksandrowskiego zabytkowego dworca. Koncepcja oraz studium wykonalności to podstawa do ubiegania się o pieniądze na remont zabytku.

Koncepcja musi powstać

Miasto przejęło zabytkowy dworzec od PKP. Teraz musi znaleźć sposób na zagospodarowanie wielkiego budynku i przede wszystkim podniesienie go z ruiny. We wrześniu zostanie ogłoszony konkurs na koncepcję zagospodarowania zabytku oraz terenu wokół niego. - Opracowanie koncepcji nie będzie drogie, bo chcemy, żeby opracowali ją studenci wydziału architektury i urbanistki Wyższej Szkoły Gospodarczej w Bydgoszczy w ramach prac dyplomowych. Mamy dobre kontakty z uczelnią, a jej studenci zrobili już dla nas inwentaryzację urbanistyczno-architektoniczną dworca - wyjaśnia burmistrz Andrzej Cieśla.

Magistrat stara się też już u wojewody o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego działki, którą miasto przejęło od PKP (1 ha, 15 arów), w prawo własności. Chodzi o uniknięcie opłat z tytułu wieczystego użytkowania, które trzeba wnosić do kasy Skarbu Państwa.

Co mogłoby mieścić się na dworcu?

Co powinna zawierać koncepcja zagospodarowania aleksa-ndrowskiego zabytku? Według burmistrza Cieśli trzeba umieścić na dworcu bibliotekę i dla niej właśnie powinny zostać przystosowane pomieszczenia. Budynek musi też spełniać funkcję gastronomiczną. Trzeba się również zastanowić jak zagospodarować salę sportową i jak ją wykorzystać. Jak dostosować pomieszczenia dla ewentualnych instytucji, które mogłyby znaleźć siedziby na dworcu.

Miasto zastanawia się również nad wyprowadzeniem z dworca poczekalni i kas biletowych. - Być może dobrym miejscem na nowy dworzec byłby budynek nastawni przy "ciechocińskim" peronie - zastanawia się Andrzej Cieśla.
Odrębnym problemem jest zagospodarowanie terenu wokół dworca kolejowego. Teren ten powinien zostać odnowiony, stać się wizytówką miasta, mógłby tu powstać też parking dla mieszkańców, podróżnych i pracowników instytucji umieszczonych na dworcu.

Skąd pieniądze?

Koncepcja powinna też uwzględniać zagospodarowanie 24 mieszkań kolejowych, które znajdują się w budynku dworca. Powstaje tutaj ogromny problem. Co z mieszkańcami tych lokali?
- Nie stanie się im krzywda. Na razie mieszkania zostają. Aż do czasu, gdy będzie możliwość wykwaterowania mieszkańców w jakieś sensowne miejsce, do nowych lokali - zastrzega burmistrz.
Jedno jest pewne. Miasta nie stać na remont i zagospodarowanie dworca w jednym, krótkim terminie. Szacuje się, że koszt takiej akcji to minimum 30 milionów złotych. Realizacja koncepcji będzie zależeć od tego, ile pieniędzy samorząd pozyska z zewnątrz. A pewnie i tak dworzec będzie odnawiany w etapach.
Jeszcze przed przejęciem dworca Urząd Marszałkowski obiecywał miastu pomoc finansową.

Jak nas zapewniono w aleksandrowskim urzędzie, ta obietnica nadal jest aktualna. Musi być jednak wpierw przygotowana koncepcja zagospodarowania zabytku oraz studium wykonalności. Pomoc ta będzie też uzależniona od zakresu robót realizowanych w pierwszej kolejności. Jak zapewnił wczoraj szef aleksandrowskiego magistratu najpierw miasto chciałoby odnowić elewację przy głównym wejściu do dworca oraz dach nad restauracją.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

p
projektant
i jak drodzy Państwo są jakies pomysły...??
d
dominik
Może Toruń wziąłby przykład Aleksa ! Tam to dopiero jest szambo, zwłaszcza na Głównym.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska