Spis treści
Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Na początku tylko w nocy
W kwietniu Radio Zet poinformowało, że ministra zdrowia Izabela Leszczyna chce ograniczyć spożycie alkoholu przez Polaków. – Propozycje o zakazie sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych i o reklamach są na etapie analiz, o które prosił premier Donald Tusk. (...) Do wprowadzenia ograniczeń potrzebna jest jeszcze zgoda partii koalicyjnych – powiedziała ministra zdrowia.
Na początku lipca RMF FM poinformowało jednak, że zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych miałby obowiązywać codziennie między godziną 22:00 a 6:00 rano.
Ministra zdrowia Izabela Leszczyna powiedziała radiu, że zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych „to będą na początek tylko godziny nocne”. – Chcę iść małymi krokami – mówiła.
Podkreśliła, że „sprzedaż alkoholu na stacjach benzynowych uważa za patologię, więc chce ją ograniczyć przynajmniej w godzinach nocnych, bo wtedy – jak analizy pokazują – ta sprzedaż jest największa”.
Co Polacy sądzą o zakazie sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych?
W czwartek „Rzeczpospolita” opublikowała wyniki badania UCE Research i Grupy Blix dotyczące zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych.
48,7 proc. respondentów w wieku 18–35 lat uważa, że na stacjach paliw w Polsce powinien obowiązywać bezwzględny i całkowity zakaz sprzedaży alkoholu w porze nocnej. Przeciwnego zdania jest 41 proc., a 10,3 proc. nie ma opinii na ten temat.
Z badania wynika, że częściej za zakazem opowiadają się kobiety niż mężczyźni (49,5 proc. do 47,7 proc.). Tak też twierdzą przede wszystkim respondenci z miesięcznym dochodem netto 3000–4999 zł: wśród nich 53,1 popiera taki zakaz, a także 53,6 proc. z wykształceniem wyższym oraz z miejscowości od 100 tys. do 199 tys. mieszkańców – 53,6 proc.
W zależności od miejsca zamieszkania zakaz mniej popierają mieszkańcy terenów wiejskich oraz równocześnie największych aglomeracji.
Młodzi ludzie popierają zakaz sprzedaży alkoholu
– Coraz więcej młodych ludzi zwraca uwagę na zdrowy styl życia i unikanie ryzykownych zachowań, w tym nadużywania alkoholu. W kontekście rosnącej świadomości społecznej na temat problemów związanych z alkoholem oraz trendów promujących zdrowy styl życia, wyniki te nie są zaskakujące – mówi Krzysztof Łuczak, główny ekonomista grupy Blix, cytowany przez gazetę.
Ekonomista dodał, że z drugiej strony można by się spodziewać, że młodzi będą bardziej liberalni w kwestii dostępności alkoholu.
WHO alarmuje w sprawie spożycia alkoholu
Cytowana przez gazetę Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego podaje, że przychody ze sprzedaży napojów alkoholowych na stacjach przekraczają 1,3 mld zł rocznie, co stanowi zaledwie 12 proc. obrotu pozapaliwowego.
Według Światowej Organizacji Zdrowia alkohol wpływa na ponad 200 chorób i znajduje się na trzecim miejscu wśród czynników ryzyka dla zdrowia. Jego nadużywanie skraca życie średnio o 16 lat.
Badanie zostało przeprowadzone przez UCE Research i Grupę Blix metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na próbie 808 Polaków w wieku 18-35 lat.
