Wczoraj, na gali w kinie Na-wojka, w deszczu braw, Andrzej Seweryn otrzymał statuetkę „Politki” za całokształt działalności filmowej i teatralnej, także poza granicami Polski.
Aktor pojawił się w mieście Poli Negri - Apolonii Chałupiec - już w sobotę. Starania o jego przyjazd na Przegląd Twórczości Filmowej zwieńczył sukces. Stąd radość członków Lipnowskiego Towarzystwa Kulturalnego, organizatora imprezy. Jak podkreślają, te starania trwały od dawna.
Andrzej Seweryn, odtwórca wielu niezapomnianych filmowych i teatralnych ról, po trzydziestu trzech latach pobytu za granicą i dwudziestu latach pracy w Comédie França-ise, wrócił na stałe do kraju. Tutaj z wielkim powodzeniem kontynuuje swoją drogę zawodową i mówi: - Jestem szczęśliwym człowiekiem.
Członkowie LTK wierzą, że wyjątkowa gwiazda nad Lipnem, pod którą urodziła się Pola Negri, daje bezterminową gwarancję szczęścia.
>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<
Aktor już w sobotę zwiedził miasto, był w Izbie Pamięci Poli Negri. Tego dnia w auli Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta z młodymi adeptami sceny spotkał się Mateusz Więcławek, aktor znany m.in. z filmu „Belfer”.
W zgodnej opinii uczestników warsztatów teatralnych, było to jedno z najciekawszych warsztatowych spotkań w ostatnich latach. Mateusz świetnie „złapał” kontakt z młodymi ludźmi, dał im też wiele cennych, scenicznych wskazówek.
Owacją na stojąco lipno-wska ( i nie tylko!) publiczność nagrodziła grające w spektaklu pt. „Zdobyć, utrzymać, porzucić” aktorki: Olgę Bończyk, Katarzynę Zielińską i Katarzynę Żak. W kinie Nawojka lipno-wianin Kamil Mróz, śpiewający aktor, czarował w przebojach chóru „Dana”. Tak wpisał się w klimat międzywojnia. Akompaniowała mu na pianinie Tina Saralidze.
Ale nie był to jedyny muzyczny akcent przeglądu. Jury, w którym zasiedli: Olga Boń-czyk, Katarzyna Śmiechowicz i Wojciech Dąbrowski, oceniało uczestników konkursu pt. „Śpiewamy stare przeboje”. Wygrała go Aleksandra Palczak z Lipna.
Podopieczna Miejskiego Centrum Kulturalnego została zaproszona do udziału w finale konkursu wokalnego XIV Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga i wystąpi we wrześniu w Warszawie. Ola wykonała piosenkę „Wiem, że nie byłam dla ciebie” z filmu „Trędowata” z roku 1936, z repertuaru Adama Astona, Mieczysława Fogga i Katarzyny Groniec.
W Lipnie swoją książkę pt. „Skazane na zapomnienie. Polskie aktorki filmowe na emigracji” promował Grzegorz Rogowski.
O narodzinach kina dyskutowali Krzysztof Jajko, Stanisław Janicki, Michał Pieńkows-ki i Grzegorz Rogowski. Dyskusję poprowadził rodowity lipnowianin, Konrad J. Zarębski.
W finale przeglądu widzowie obejrzeli filmy: „Ostatnia rodzina” (2016) z Andrzejem Sewerynem, Dawidem Ogrodnikiem i Aleksandrą Konieczną oraz nagrodzoną Oscarem komedię romantyczną „O północy w Paryżu” Woody Allena. Film jest muzyczną podróżą ze współczesności do dwudziestolecia międzywojennego.
Na bulwarze im. Poli Negri nad rzeką Mień Andrzej Seweryn odsłonił tablicę pamiątkową z jego nazwiskiem.
To jest lipnowski bulwar sławy!
INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju (18-24.05.2017)