Wybitnego reżysera pożegnała na Twitterze Kancelaria Prezydenta
Kondolencje spływają jednak z całego świata. Głównie na Twitterze.
Times poświęcił cały artykuł wspomnieniom. "Człowieka, którego filmy dały widzom na całym świecie artystyczną wizję historii, demokracji i wolności. I który w ten sposób sam stał się symbolem odwagi i nadziei dla milionów ludzi w powojennej Europie." - czytamy.
Czytaj całość: Leading Polish Filmmaker Andrzej Wajda Dies at 90
Kondolencje wysłał również Jan Rulewski, Senator RP.
ŻAL PO ŚMIERCI ANDRZEJA WAJDY
Andrzej Wajda spełnił się jako znakomity artysta – filmowiec i intelektualista, nauczyciel, działacz społeczny. Najpierw Polska a potem świat Go docenili. Dla mnie znaczył więcej, gdyż jego twórczość przekraczała granice normalnej sztuki. Służyła sprawie Wolności, Narodu i Społeczeństwa. Szargał naszą wyobraźnię abyśmy byli lepsi. Pozostanie w naszej pamięci!
Andrzej Wajda gościł w Bydgoszczy w 2011 roku podczas festiwalu Plus Camerimage.
Andrzej Wajda na Plus Camerimage 2011 [zdjęcia]
W 2008 roku w Grudziądzu Andrzej Wajda kręcił swój film "Tatarak" - liryczną opowieść o starzejącej się, doświadczonej przez życie, a zaniedbywanej przez męża kobiecie. Miłość i fascynacja, które nagle pojawiły się w życiu znudzonej Marty, stały się okazją, by wrócić do lat młodości. Nie tylko wspomnieniami. Za cenne chwile kobieta będzie musiała jednak słono zapłacić.
Zobacz koniecznie: Tak Andrzej Wajda w Grudziądzu kręcił "Tatarak" [zdjęcia]
Brzeg Wisły i leżące niedaleko uliczki Starówki stały się plenerem scen to tego filmu. - Mamy tutaj połączenie wody ze starymi murami, a to jest takie melancholijne opowiadanie... - Andrzej Wajda tłumaczył wybór filmowego planu.
Czytaj więcej: Andrzej Wajda nakręcił "Tatarak"