- „Magia ludowa z Pomorza i Kujaw” to wycinek dawnych magicznych praktyk i zwyczajów stosowanych na naszych ziemiach - zachęca do lektury.
Sześć lat temu Koprowska-Głowacka pisała o kobietach, które uznano za czarownice.
- Wypadało wspomnieć też o magii stosowanej nie tylko przez nie, ale i przez nas - mówi pani Anna. - Brzmi to może nieco zabawnie, ale wiele zwyczajów praktykujemy nieświadomie do dziś. Są to czynności, które traktujemy jako coś naturalnego, nie wiedząc, że ich korzenie tkwią w zamierzchłych, magicznych praktykach przodków. Wszak sprzątamy, wymiatamy brudy, zawiązujemy czerwone wstążeczki, wieszamy podkowy, sadzimy kwiaty, a nawet odpukujemy w niemalowane drewno. To wszystko pozostało właśnie z tego dawnego świata, pełnego magii, czarów oraz kultu żywiołów.
Zapomniano też, że słowo wiedźma było komplementem.
- Wiedźmy utożsamiono z czarownicami, a te połączono z piekielnymi mocami - wyjaśnia autorka. - Jakże daleko odeszliśmy od źródeł i zapomnieliśmy o tym, iż magia jest w nas, bowiem całe nasze życie jest nią przepełnione. W tej książce chciałam przypomnieć tylko niektóre zwyczaje i praktyki: zarówno te, które odziedziczyliśmy po naszych przodkach, jak i te, które w późniejszych czasach niejako przygarnęliśmy od innych narodów. To niewielki wycinek stosowanej magii, lecz jakże inspirujący do dalszych poszukiwań. Rozważam głębsze pochylenie się nad tą tematyką.
Ukazały się dotąd: „Legendy Ustki i Ziemi Słupskiej”, „Legendy z Kociewia i Borów Tucholskich” - nagrodzone w kategorii „Piękne słowo” na Kociewskich Targach Wydawniczych, „Legendy krzyżackie”, „Legendy i opowieści z czasów wojen polsko- szwedzkich”, „Czarownice z Pomorza i Kujaw”, „Legendy i podania Ziemi Chełmińskiej”.
- Za „Duchy, zjawy i ukryte skarby. Niesamowite miejsca województwa kujawsko-pomorskiego” dostałam wyróżnienie w 2011 roku, nagrodę w 2014 na Targach Książki Kaszubskiej i Pomorskiej Costerina - dodaje. - Cenna jest nagroda „Złotego Kruka” za zwycięstwo w plebiscycie „Na najpiękniejszą twórczość kujawskiego poety za 2012 rok”, wyróżnienie za wkład w propagowanie i kultywowanie dziedzictwa kulturalnego oraz historycznego Kujaw i Ojczyzny w 2013 r. Moje wiersze znalazły się w kujawskich antologiach.
Obecnie pisarka skupia się nad historią Rzymu. - Podobnie jak XVI wiek Rzym był i pozostaje moją wielką pasją - zdradza. - Mam nadzieję, że uda mi się zrealizować wszystkie plany.