Anwil Włocławek w Lidze Mistrzów. Debiut Jonesa i ważne zwycięstwo z Telenetem Antwerpia

Tony Wroten świetnie spisał się w ostatniej kwarcie
Tony Wroten świetnie spisał się w ostatniej kwarcie Paweł Czarniak
Jest drugie zwycięstwo Anwilu Włocławek w Lidze Mistrzów. Shawn Jones na razie pokazał się w roli dobrego zbierającego.

Anwil Włocławek - Telenet Antwerpia 80:71 (28:17, 16:17, 17:21, 19:16)
ANWIL: Ledo 17 (2), Simon 17 (3), Freimanis 10, Dowe 6, 6 as., Jones 3 oraz Wroten 17 (1), Szewczyk 8 (1), Sokołowski 2, Karolak 0, Milovanović 0, Sulima.
TELENET: Kesteloot 11 (1), Sanders 11, Vanwijn 6, Rupnik 6 (1), Klassen 1 oraz Dudzinski 21 (3), 22 zb., Donkor 7 (2), Faye 7, Rogiers 1, Bleijenbergh 0.

To był niezwykle ważny mecz włocławian. Jeśli Anwil miał zachować szanse na wyjście z grupy, to musiał koniecznie pokonać Antwerpię i to jak najwyżej. Trener Igor Milicić nawoływał kibiców do wsparcia. - Zróbmy w hali piekło. Jeszcze niczego w Europie nie przegraliśmy - mówi szkoleniowiec.

Telenet wydawał się rywalem łatwiejszym do zgryzienia niż wszyscy poprzedni Anwilu w Lidze Mistrzów. Także wygrał tylko jedno spotkanie, do tej pory pokazał całkiem solidną defensywę, ale też spore braki w grze ofensywnej. Belgowie byli w pewnym sensie wzorem dla mistrzów Polski, Telenet w poprzednim sezonie awansował do Final Four Ligi Mistrzów, nie dysponując wcale wyższym budżetem od tegorocznego Anwilu.

Anwil Włocławek wygrywa w Lidze Mistrzów

W składzie Anwilu zadebiutował Shawn Jones, który odesłał na koniec ławki rezerwowych Milana Milovanovicia. Amerykanin już po 90 sekundach zdobył swoje pierwsze punkty po efektownym podaniu nad kosza Chrisa Dowe'a. Już wtedy trener gości poprosił o przerwę, bo Anwil prowadził 9:0.

Trener Milicić wiele razy ostatnio powtarzał, że cały zespół ciężko pracuje, żeby lepiej bronić i grać z większą energią. Pierwsze efekty oglądaliśmy: pod presją naprawdę dobrego krycia gospodarzy rywale popełniali proste straty lub oddawali rzuty z nieprzygotowanych pozycji. Dopiero w 3. minucie Telenet zdobył pierwsze punkty.

Anwil Włocławek: ostatnia kwarta dla Wrotena

Anwil prowadził 17:4, ale potem mecz się wyrównał. Goście poprawili obronę, a na początku 2. kwarty popisali się serią 7:0. Przewaga mistrzów Polski stopniała w pewnym momencie do 6 punktów. Pod koszem znakomicie sobie radził skrzydłowy o swojsko brzmiącym nazwisku Dave Dudzinski. Całe szczęście, że Telenet fatalnie rzucał z dystansu - do przerwy 3/21. Kontrolowaną przewagę Anwilowi zapewniał Ricky Ledo, który kontynuował dobrą passę z meczu z GTK i do przerwy miał 15 punktów.

Po przerwie to goście zaczęli lepiej. W defensywie postawili Anwilowi naprawdę twarde warunki. Jak zwykle w takich sytuacjach za dużo było akcji indywidualnych. Zwłaszcza Ledo ma takie skłonności i jego skuteczność dramatycznie spadła po przerwie. Telenet dominował pod tablicami, miał aż 21 zbiórek więcej w całym meczu.

Był już remis 47:47, gdy niemoc Anwilu przełamał z dystansu Chase Simon. Punkty Amerykanina były ważne w tej kwarcie, zwłaszcza gdy pierwszy raz Telenet objął prowadzenie.

Bardzo ważna była także dobra końcówka w defensywie 3. kwarty, która pozwoliła odbudować niewielką przewagę. W ostatniej części emocji nie brakowało. Anwil prowadził 63:55, gdy rywale trafili dwie niesamowite "trójki". Wtedy spraw w swoje ręce wziął Wroten, który najpierw trafił za 3, a potem ograł Faye akcją 2+1. Jego indywidualne umiejętności tym razem przyniosły wiele dobrego drużynie.