MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Arbuz - te osoby nie powinny go jeść. Przy takich schorzeniach arbuz może szkodzić

Magdalena Walczak-Grudzka
Opracowanie:
Wideo
od 16 lat
Arbuz to zdrowy owoc - nawadnia, orzeźwia i odżywia organizm. Jest świetną przekąską na upalne dni, zawiera sporo wody, dlatego świetni gasi pragnienie. Arbuz zawiera w sobie mnóstwo cennych składników, pomocnych na przykład dla układu krążenia - owoc ten obniża ciśnienie i poziom cholesterolu. Dodatkowo arbuz to przekąska niskokaloryczna. Warto wiedzieć, co dzieje się z organizmem, gdy jemy arbuza - to zdrowy owoc, jednak nie każdy powinien po niego sięgać, u niektórych osób arbuzy mogą nasilać dolegliwości. Sprawdź, kiedy lepiej nie jeść arbuzów.

Czy arbuzy są zdrowe? Oto właściwości arbuza

Arbuz to coś więcej niż tylko woda i cukier. Owoc ten kojarzy się głównie z latem i wakacjami, jednak warto go jeść przez cały rok. Arbuz jest bogaty w wiele korzystnych dla zdrowia składników odżywczych. Ma udowodniony naukowo dobroczynny wpływ na nasz organizm, pomaga w wielu dolegliwościach.

To Cię teraz może zainteresować

Arbuz jest słodki, orzeźwiający, niskokaloryczny (100 g arbuza to jedynie 40 kcal), wolny od alergenów a nawet niskowęglowodanowy.

Badania potwierdzają, że spożywanie arbuza obniża poziom cholesterolu we krwi, ogranicza powstawanie płytki miażdżycowej i ogranicza sztywność tętnic, zwłaszcza u kobiet po menopauzie. Arbuz pomaga też obniżyć ciśnienie tętnicze krwi, zwłaszcza u osób otyłych.

Arbuz zawiera wiele składników odżywczych, w tym witaminę C, witaminę A, potas, witaminy z grupy B, błonnik, magnez, fosfor, a nawet białko. Zapewnia też takie składniki, jak likopen i L-cytrulina a badania potwierdzają, że jedzenie arbuza może pomóc w zapobieganiu chorobom naczyniowym, dolegliwościom związanym ze starzeniem się, otyłości, cukrzycy, wrzodom i kilku rodzajom raka.

Jak długo można przechowywać arbuza?

Arbuz w całości może być przechowywany nawet przez 3 miesiące w zacienionym miejscu - w zbyt niskiej temperaturze miąższ arbuza może stracić swoje właściwości i walory smakowe. Przekrojony owoc najlepiej spożyć w krótkim czasie - pokrojone kawałki arbuza najlepiej przechowywać owinięte w folię w lodówce maksymalnie 3 dni.

Arbuzów nie można mrozić - owoce te tracą swoje walory odżywcze i konsystencję po rozmrożeniu.

Przy tych schorzeniach arbuz może zaszkodzić - te osoby nie powinny jeść arbuza

Arbuz ma wiele udowodnionych naukowo zalet, które sprawiają, że warto go włączyć do swojej diety prze cały rok. W niewielkich ilościach arbuz jest bezpieczny nawet dla niemowląt po 9. miesiącu życia. Arbuz rzeczywiście ma zaledwie 30 kcal w 100 gramach, ale jego sok zawiera też dużo cukrów prostych – im ciemniejszy miąższ, tym jest ich więcej.

Eksperci wymieniają zarówno korzyści, jak i wady jedzenia arbuzów. Są osoby, które powinny szczególnie uważać - arbuz może nasilać niektóre dolegliwości i nie jest wskazany przy kilku schorzeniach.

W galerii poniżej zobaczcie, jakie są przeciwwskazania do jedzenia arbuzów i jak te owoce wpływają na organizm:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska