Obejrzyj: Kulisy sesji fotograficznej Siła Kobiet 2022

Sensacyjnych nagłówków unikamy jak ognia, w tym przypadku jednak użycie takiego jest w pełni uzasadnione. Podczas prac na toruńskim bulwarze robotnicy trafili na pozostałości średniowiecznego klasztoru świętego Ducha. Na razie jest tego niewiele: fragmenty murów dwóch budynków oraz bruk.
- Toruń. Ile zapłaciło miasto za ekspertyzę w sprawie pawilonów na bulwarze?
- Toruński bulwar pełen archeologicznych ciekawostek. Na co tym razem trafili drogowcy?
- Toruń. Wisła odsłoniła pozostałości średniowiecznego statku! ZDJĘCIA
- Co odkryli robotnicy na toruńskim bulwarze? Czy to fundament więzienia? [Zdjęcia]
- Wygląda na to, że zostawiliśmy za sobą nowożytne obiekty forteczne i weszliśmy w średniowiecze - mówi Leszek Kucharski, kierownik archeologicznego oddziału Muzeum Okręgowego w Toruniu. - Kompleks klasztorny został zburzony przez Szwedów podczas potopu, jego pozostałości miały być unicestwione w wieku XIX, podczas budowy gazowni, ale jak widać, jednak nie zostały.
Kiedy powstał kompleks świętego Ducha?
Oba odkryte mury są gotyckie, nie powstały jednak w tym samym czasie. Młodszy może być fragmentem zabudowań klasztornych, zaś starszy fragmentem kościoła. Z wykopu wyłoniły się relikty budowli o ogromnym znaczeniu. Jego korzenie sięgają początków Torunia, gdy przed Bramą Klasztorną został ulokowany szpital wraz z kaplicą. Kompleks ten był rozbudowywany, kształty znane z XVII-wiecznych planów miasta osiągnął w XIV stuleciu. Klasztor służył benedyktynkom, dzięki czemu zresztą prowadząca do niego brama miejska zawdzięcza swoją drugą nazwę - Panieńska. Co się teraz z tym znaleziskiem stanie?
Co się ze znaleziskiem stanie?
- Prace budowlane w tym miejscu zostały wstrzymane, a rozpoczęły się badania archeologiczne - mówi Sambor Gawiński, wojewódzki konserwator zabytków. - O tym, co dalej zdecydujemy, gdy będziemy mieli wyniki badań.
Można w tym miejscu postawić tablicę informacyjną, jak to się stało w przypadku odnalezionych kilka lat temu pod Czerwoną Drogą fundamentów kościoła św. Jerzego. Nad nimi jednak teraz jeżdżą samochody i tramwaje, na bulwarze na pewno nie wszystko znajduje się pod asfaltem, zatem warto by było niezwykłe znalezisko wyeksponować. Ekspertów, którzy mogą o to zadbać mamy na szczęście wielu, w mieście działa przecież nawet Zespół do Badań Średniowiecznego i Nowożytnego Torunia. Niecierpliwie czekamy na ich decyzje, oraz wyniki badań archeologicznych. Badania będziemy śledzić na bieżąco, zatem kolejnych nowości z wykopów mogą się Państwo spodziewać już wkrótce.
Poznaj ciekawe grupy lokalne na Facebooku: