Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Artyści ludowi Pałuk pokazali w Szubinie co potrafią [zobacz zdjęcia]

(ms)
Wśród nagrodzonych - utalentowani, młodzi rzeźbiarze z Kcyni i ich mistrz Piotr Woliński, laureat nagrody specjalnej
Wśród nagrodzonych - utalentowani, młodzi rzeźbiarze z Kcyni i ich mistrz Piotr Woliński, laureat nagrody specjalnej Maja Stankiewicz
Ponad 80 twórców wzięło udział w 52. Konkursie Sztuki Ludowej Pałuk
52 Konkurs Sztuki Ludowej PałukKonkurs organizowany jest w Szubinie od 52 lat i jest jednym z najdłużej trwających w Polsce konkursów ludowych. Jury ocenia hafty, rzeźby, zdobnictwo, plecionkarstwo.

52 Konkurs Sztuki Ludowej Pałuk

Szubiński konkurs sztuki ludowej jest najstarszym w Polsce. W tym roku artyści z terenu Pałuk wzięli w nim udział po raz 52. Przewodnicząca jury Wanda Szkulmowska cieszyła się, bo prac w tym roku wykonano więcej, ponad 280.

Do artystów ludowych z Szubina, Kcyni, Żnina, Barcina i Łabiszyn dołączyły też panie z Wągrowca, które haftu pałuckiego na warsztatach uczy kcyńska hafciarka Lidia Kierejewska. Wysoki poziom zaprezentowali również na tegorocznej wystawie młodzi rzeźbiarze z Kcyni, uczniowie Piotra Wolińskiego.

Jury chwaliło też bardzo prace z dziedziny zdobnictwa wykonane przez dzieci i młodzież z Szubina, uczniów Jadwigi Bołki i Małgorzaty Bołki. Najlepsze z nich można oglądać na wystawie, która prezentowana będzie w Szubińskim Domu Kultury do 9 maja.

- To co zawieszono na ścianach, a także na suficie, mam na myśli pająki, świadczy o żywym zainteresowaniu tradycjami sztuki ludowej tego regionu - podkreślała Wanda Szkulmowska tuż przed ogłoszeniem wyników konkursu.

Nim poznaliśmy jednak laureatów na scenie domu kultury wystąpił zespół "Pałuczaki" z Przedszkola nr 2 w Szubinie pod kierunkiem Jolanty Storzyńskiej. Maluchy wokalnie wsparli seniorzy z zespołu "Jesienny kwiat".

W dziedzinie haftu nagrodę specjalną otrzymała Halina Kaszewska z Szubina, która stanęła do konkursu po kilku latach przerwy. Nagrody pierwsze za haft jury przyznało: Lucynie Kowalskiej ze Żnina, Krystynie Bylickiej z Wągrowca oraz Krystynie Ługiewicz z Bożejewiczek.

Poziom był wysoki dlatego nagrodę drugą otrzymało także kilka mieszkanek Pałuk: Helena Konieczka z Barcina, Jadwiga Pliszka i Anna Bonek z Łabiszyna, Maria Kwiatkowska z Kcyni oraz Danuta Dobrzykowska z Rogowa. Nagrody trzecie w hafcie były dwie, dla Joanny Krzemkowskiej z Szubina i Renaty Adamczyk z Wągrowca.

Kolejny raz z rzędu nagrodę specjalną za rzeźbę otrzymał Piotr Woliński z Kcyni. Pierwszą jury nagrodziło żnińskiego rzeźbiarza Eugeniusza Izdebskiego, a drugą Eryka Tubiszewskiego z Kcyni.

Były też trzy nagrody trzecie. Jury przyznało je twórcom: Zbyszkowi Piwońskiemu i Marcinowi Marciniak ze Żnina oraz Janowi Makowieckiemu z Szubina. Przemysław Kozłowski z Grzecznej Panny został wyróżniony

Nagroda pierwsza za rzeźby wykonane przez dzieci i młodzież trafiła do mieszkańców Kcyni: Daniela Kwiatkowskiego i Zofii Krzyżanowskiej. Młodzi rzeźbiarze to uczniowie Piotra Wolińskiego z Kcyni.
Z tego miasta pochodzą też laureaci drugiej nagrody: Jakub Baniewski i Jakub Konieczny oraz wyróżnieni rzeźbiarze: Kacper Guzek, Artur Koniec i Patrycja Przybylska.

Aż cztery pierwsze nagrody przyznano w zdobnictwie (dorośli). Laureatki to: Jadwiga Bołka, Małgorzata Bołka i Wiesława Palczewska (Szubin) oraz Ewa Jaszak z Kcyni. Nagrody drugie w tej kategorii trafiły do Magdaleny Kozłowskiej z Grzecznej Panny i Marii Kwiatkowskiej z Kcyni. Trzecia nagroda stała się w tym roku udziałem: Dominiki Pietroń i Katarzyny Pietroń (Szubin) oraz Przemysława Kozłowskiego z Grzecznej Panny.

Wśród laureatów konkursu jest też wielu uczniów Jadwigi i Małgorzaty Bołki z Szubina, które uczą dzieci zdobnictwa pałuckiego. Wśród prac wykonanych przez dzieci i młodzież jury konkursu nagrodziło: Agatę Obszyńską, Rozalię i Natalię Krzemkowskie, Jagodę Kogucik, Anitę i Agatę Maludzińskie, Oliwię Sztok, Klaudię Rejment, Zuzannę Rzepczyk, Angelikę Lis, Kajetana Bąkowskiego, Wiktorię Brzykca oraz Julię i Izabelę Moniak.

W Szubinie mieszkają też wyróżnione: Martyna Pawlik i Samanta Bogusz. Jedynie Zofia Kwiatkowska (wyróżnienie) jest kcynianką.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska