Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ASF 80 km od granicy Kujawsko-Pomorskiego. W gospodarstwie ze stadem 731 świń

AGW
AGW
Najnowsze ognisko ASF służby weterynaryjne stwierdziły około 80 km od granicy naszego województwa, a to napawa niepokojem wschodnie powiaty Kujawsko-Pomorskiego. Obszar ochrony obejmuje już tereny przyległe do granicy województwa. Przypominamy, co dzieje się, kiedy afrykański pomór świń zostaje stwierdzony w gospodarstwie.

36. ognisko w 2019 r. stwierdzono w środę 7 sierpnia w gospodarstwie, w którym utrzymywano 731 świń. Chlewnia znajdowała się w gminie Czerwińsk nad Wisłą, w powiecie płońskim, w województwie mazowieckim. Gospodarstwo położone jest na obszarze objętym ograniczeniami. Ten komunikat Głównego Inspektoratu Weterynarii niepokoi hodowców trzody chlewnej w województwie kujawsko-pomorskim, bo to już kilkadziesiąt kilometrów od granicy regionu.

36 ognisk ASF stwierdzonych w gospodarstwach oraz 1496 przypadków chorych dzików w 2019 roku.

Innymi ogniskami najbardziej wysuniętymi w stronę Kujawsko-Pomorskiego były te potwierdzone 23 i 26 lipca (26. i 30. ognisko). Oba w gminie Ciechanów w powiecie ciechanowskim. W pierwszym z gospodarstw znajdowały się 1324 świnie, w drugim 180.

Na temat afrykańskiego pomoru świń wypowiadał się w poniedziałek podczas spotkania z wojewódzkimi lekarzami weterynarii Jan Krzysztof Ardanowski:

– Zwalczenie, powtarzam zwalczenie ASF. Te 33 ogniska, chociaż to mniej niż w ubiegłym roku, napawają niepokojem. W dalszym ciągu zbyt duża jest populacja dzików. W ubiegłym roku w kluczowych województwach odstrzały sanitarne zostały zrealizowane w 55% - mówił minister rolnictwa w poniedziałek 5 sierpnia. - Ale podejmowane działania w celu ich intensyfikacji budzą ostre protesty organizacji ekologicznych. A przecież my rolnicy żyjemy w symbiozie z przyrodą, a ja nie jestem żadnym barbarzyńcą. Jeżeli ktoś tak uważa, to może powinien zobaczyć, jak wygląda likwidacja ogniska ASF, gdzie znajdują się ciężarne lochy.

To Cię może też zainteresować

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń i ustawą o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt wszystkie świnie w gospodarstwie, w którym stwierdzono ASF muszą zostać niezwłocznie zabite, a ich zwłoki zniszczone.

Co dzieje się po stwierdzeniu ASF u Świń?

  • wszystkie świnie w gospodarstwie, w którym stwierdzono ASF muszą zostać niezwłocznie zabite, a ich zwłoki zniszczone;
  • zniszczeniu podlegają również obecne w gospodarstwie wszelkie produkty pozyskane od świń, wszelkie przedmioty i substancje (w tym pasze), które mogły zostać skażone wirusem ASF, a nie mogą zostać odkażone;
  • gospodarstwo, w którym stwierdzono ASF podlega oczyszczaniu i dezynfekcji przy użyciu odpowiednich preparatów biobójczych, które wykazują działanie unieszkodliwiające w stosunku do wirusa ASF;
  • po zakończeniu wszelkich niezbędnych działań musi minąć odpowiednio długi okres, zanim w gospodarstwie ponownie będą mogły być umieszczone pierwsze świnie (co najmniej 40 dni od dnia zakończenia oczyszczania i dezynfekcji);
  • wokół ogniska ASF wyznacza się obszar zapowietrzony (o promieniu co najmniej 3 km) i obszar zagrożony (sięgający co najmniej 7 km poza obszar zapowietrzony); w obszarach tych obowiązują stosowne nakazy, zakazy i ograniczenia (przede wszystkim w odniesieniu do możliwości przemieszczania świń) połączone z nadzorem nad stanem zdrowia świń w tych obszarach.

Jak bronić się przed afrykańskim pomorem świń?

Główny Lekarz Weterynarii i Minister Rolnictwa proszę w liście do rolników o bezwzględne przestrzeganie zasad bioasekuracji:

  • nie kupujcie świń z niewiadomego źródła pochodzenia
  • utrzymujcie świnie w sposób wykluczający kontakt z dzikami
  • stosujcie tylko pasze zabezpieczone przed dostępem zwierząt wolno żyjacych
  • wyłóżcie maty nasączone środkiem dezynfekcyjnym przed wjazdami i wyjazdami z gospodarstw oraz przed wejściem do pomieszczeń, w których utrzymywane są świnie.

Ograniczenia na obszarze zapowietrzonym (min 3 km) i zagrożonym (min 7 km) obowiązujących wokół gospodarstwa, w którym wystąpił ASF

Restrykcje dotyczą głównie przemieszczani świń z i do gospodarstw znajdujących się w tych obszarach. Jeżeli gospodarstwo utrzymujące świnie położone jest w obszarze zapowietrzonym lub zagrożonym, wyznaczonym w związku z wystąpieniem ogniska ASF (obszary wymienione w rozporządzeniach powiatowego lekarza weterynarii lub Wojewody), obowiązuje bezwzględny zakaz wyprowadzania świń z tego gospodarstwa przez okres:

  • 40 dni - w obszarze zapowietrzonym,
  • 30 dni - w obszarze zagrożonym.

Po odpowiednio 40 i 30 dniach należy zgłosić się do powiatowego lekarza weterynarii w celu uzyskania pozwolenia na przemieszczenie zwierząt z gospodarstwa.

Szczegółowe informacje o możliwości przemieszczenia świń z gospodarstw położonych na obszarze zapowietrzonym i zagrożonym można uzyskać u powiatowego lekarza weterynarii - organ ten jest uprawniony do skrócenia powyższych okresów odpowiednio do 30 dni dla obszaru zapowietrzonego i 20 dni dla obszaru zagrożonego.

Źródło: Główny Inspektorat Weterynarii

______________________
Agro Pomorska odcinek 71,

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska