- Wynikają one głównie z utraty możliwości eksportu wieprzowiny i mięsa drobiowego na rynki trzecie, a także, jak nie przede wszystkim, z konieczności likwidacji zwierząt w gospodarstwach dotkniętych tymi chorobami i w wyznaczonych strefach – tłumaczył. "Bioasekuracja – podstawą ochrony przed afrykańskim pomorem świń i grypą ptaków" - spotkanie o takim tytule odbbyło się w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym - Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach. Konferencja naukowa została zorganizowana przez PIWet-PIB w Puławach oraz Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie. Uczestniczył w niej minister Krzysztof Jurgiel.
W tym roku potwierdzono 21 przypadków afrykańskiego pomoru świń w gospodarstwach, w większości dotyczyło to bardzo małych hodowli, jednak były i takie, gdzie utrzymywano kilkasiedziąt świń. Wirus ujawnia się głównie w województwie podlaskim i lubelskim.
__________________________________
Jak kujawsko-pomorscy hodowcy dbają o swoje zwierzęta woceb zagrożenia ASF?
- W okresie letnim rolnicy z takich gospodarstw często karmią świnie paszami pozyskiwanymi z łąk, gdzie mogą przebywać zakażone dziki i w ten sposób powstają ogniska chorób - mówił minister Jurgiel o małych gospodarstwach. .
Profesor Zygmunt Pejsak z PIW-PIB: bioasekuracja jest, jak na razie jedynym sposobem ochrony świń przed ASF.
Z analiz, które prowadzi Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Głównym Inspektoratem Weterynarii i Państwowym Instytutem Weterynarii w Puławach wynika, że
Podstawową przyczyną występowania w gospodarstwach zarówno ASF, jak i wcześniej ptasiej grypy, jest nieprzestrzeganie wszystkich zasad bioasekuracji, wynika z analiz, które prowadzi Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Głównym Inspektoratem Weterynarii i Państwowym Instytutem Weterynarii w Puławach. "Natomiast przyczyną występowania samego wirusa ASF w populacji dzików jest niewłaściwie prowadzony odstrzał".
Minister Jurgiel zapowiedział podjęcie działań w celu intensyfikacji i zwiększenia skuteczności odstrzału dzików. Mówił o akcjach informacyjnych i szkoleniach. - Działania te będą prowadzone w dalszym ciągu. Przez specjalistów z Ośrodków Doradztwa Rolniczego organizowane będą bezpośrednie spotkaniach z rolnikami i hodowcami w celu podnoszenia ich świadomości w zakresie zasad bioasekuracji – dodał Krzysztof Jurgiel.
Źródło: informacja MRiRW