Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Associated Press: Telefon komórkowy senatora Krzysztofa Brejzy zhakowany za pomocą Pegasusa

OPRAC.: Redakcja
Jak informuje agencja Associated Press, powołując się na grupę Citizen Lab, telefon Brejzy był atakowany 33 razy od 26 kwietnia 2019 r. do 23 października 2019 r. AP opiera swe informacje na analizie Citizen Lab, które działa przy Uniwersytecie w Toronto. Citizen Lab nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie, kto stoi za atakami hakerskimi.
Jak informuje agencja Associated Press, powołując się na grupę Citizen Lab, telefon Brejzy był atakowany 33 razy od 26 kwietnia 2019 r. do 23 października 2019 r. AP opiera swe informacje na analizie Citizen Lab, które działa przy Uniwersytecie w Toronto. Citizen Lab nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie, kto stoi za atakami hakerskimi. fot. Marek Szawdyn
Jak informuje agencja Associated Press, telefon komórkowy senatora Krzysztofa Brejzy został zhakowany za pomocą Pegasusa 33 razy w 2019 roku. Do ataku miało dojść w czasie, gdy polityk prowadził kampanię przed wyborami parlamentarnymi - czytamy.

AP opiera swe informacje na analizie Citizen Lab, które działa przy Uniwersytecie w Toronto. Citizen Lab nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie, kto stoi za atakami hakerskimi.

W październiku senator Krzysztof Brejza informował, że był szpiegowany przez służby specjalne w czasie, gdy kierował sztabem wyborczym Koalicji Obywatelskiej w 2019 roku. Zdaniem Brejzy, materiały posłużyły do stworzenia materiału na temat grupy internetowych hejterów w inowrocławskim ratuszu.

- Najprawdopodobniej za pomocą Pegasusa służby - bezprawnie, bez podstawy prawnej - pozyskały moje stare esemesy, które następnie - również bezprawnie zostały przez kogoś sfałszowane, żeby skompromitować mnie podczas kampanii wyborczej. Z jednej strony sztab był podsłuchiwany, inwigilowany, a z drugiej strony uderzono we mnie fałszywymi esemesami, żeby podważyć moją wiarygodność jako człowieka prowadzącego kampanię wyborczą, co sparaliżowało pracę sztabu i wpłynęło na wyniki wyborów - mówił w rozmowie z nami Krzysztof Brejza.

Sprawdź koniecznie

Jak informuje agencja Associated Press, powołując się na grupę Citizen Lab, telefon Brejzy był atakowany 33 razy od 26 kwietnia 2019 r. do 23 października 2019 r.

Pegasus, to izraelski system umożliwiający zhakowanie telefonu i pozyskanie całej jego zawartości: esemesów, zdjęć i maili. Całej korespondencji i komunikatorów. Umożliwia służbom zdalne uruchomienie mikrofonu i kamery w telefonach. Umożliwia też podsłuchanie wszystkich rozmów. W Polsce jest to nielegalne - wyjaśniał Krzysztof Brejza, dodając, że bezprawnie włamano się na jego telefon, pozyskano stare esemesy, które następnie zostały sfałszowane.

Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych zapewnił w czwartek (23 grudnia), że rząd nie stosuje nielegalnych podsłuchów i uzyskuje nakaz sądowy w "uzasadnionych przypadkach". Wszelkie sugestie, że polski rząd inwigiluje dla celów politycznych, określił jako fałszywe.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że "zanim jakiekolwiek tego typu zarzuty zostaną skierowane, to pozwólmy, by można było wyjaśnić, czy doniesienia są w jakikolwiek sposób zbieżne z rzeczywistością. Zachęcam do tego".

Agencja Associated Press informowała również, że za pomocą izraelskiego Pegasusa w 2019 roku dokonano kilkunastu prób szpiegowania telefonu mecenasa Romana Giertycha oraz prokurator Ewy Wrzosek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska