Prace przy budynku już zostały zakończone. Zamontowano teleskopy, lornetkę oraz kamerę. Pozostaje jeszcze tylko zagospodarowanie terenu wokół planetarium.
Uroczyste otwarcie Astrobazy ma nastąpić na przełomie maja i czerwca. W związku z tym, że gniewkowski obiekt będzie pierwszym tego typu w Polsce, do miasteczka zjadą znane osobistości, między innymi premier Donald Tusk, kilku ministrów oraz marszałek województwa. Wraz z nimi do Gniewkowa przyjedzie z pewnością mnóstwo dziennikarzy. O małym planetarium powstałym przy Gimnazjum dowie się więc cała Polska.
- Jesteśmy bardzo dumni z tego, że w województwie podjęto decyzję, że to właśnie w Gniewkowie ma odbyć się tak duża uroczystość na skalę krajową. To dla nas zaszczyt, że nasze miasto odwiedzi tak wielu znanych osobistości sceny politycznej. To, że otwarcie obserwatorium zostaje połączone z otwarciem Dni Województwa Kujawsko-Pomorskiego, tylko nas mobilizuje do tego, by pokazać się z jak najlepszej strony - mówi burmistrz Adam Roszak.
Osoby, które w dniu otwarcia planetarium odwiedzą Gniewkowo czekać będzie wiele atrakcji. W programie są między innymi: pokaz laserów, koncert pod gwiazdami muzyki elektronicznej w wykonaniu legendarnego Marka Bilińskiego oraz piknik o tematyce astronomicznej z udziałem fanów sagi "Gwiezdnych Wojen".
Dokładny dzień imprezy jeszcze nie jest znany.
Gniewkowska Astrobaza, jest jedną z 14, które aktualnie powstają w województwie kujawsko-pomorskim.
- Budowa sieci obserwatoriów astronomicznych to jedyny taki projekt w Polsce, a prawdopodobnie w całej Europie. Jego potencjał tkwi w innowacyjnym pomyśle na popularyzację nauk ścisłych wśród młodzieży, ale też w skali przedsięwzięcia. Kilkanaście identycznych, rozsianych po całym regionie Astrobaz daje możliwość realizacji wielu wspólnych inicjatyw - mówi marszałek Piotr Całbecki.
Pomysł ten spodobał się premierowi. Najprawdopodobniej podobny program realizowany będzie w całym kraju.
Czytaj e-wydanie »