https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Atak z nożem na ukraińskiego kierowcę bolta w Toruniu! Jest wyrok dla sprawcy

Małgorzata Oberlan
Za atak na Ukraińca przy ul. Teligi w Toruniu napastnik sądzony był przed Sądem Okręgowym. 15 stycznia ogłoszono mu wyrok.
Za atak na Ukraińca przy ul. Teligi w Toruniu napastnik sądzony był przed Sądem Okręgowym. 15 stycznia ogłoszono mu wyrok. pexels/Polska Press (wszystkie fot.)
Do ataku na ukraińskiego kierowcę bolta doszło w Toruniu przy ul. Teligi. Nie był to napad rabunkowy, tylko atak na tle narodowościowym - ustalił sąd. Sprawca groził obcokrajowcowi śmiercią z nożem w ręku i przebił mu oponę w samochodzie. Wyrok usłyszał 15 stycznia.

Adrian J. był pasażerem bolta, prowadzonego przez Ukraińca. Do ataku doszło podczas ostatniego kursu tego kierowcy 14 października 2024 roku, przy ul. Teligi w Toruniu.

Groził kierowcy nożem i przebił mu oponę. "Zabiję cię!"

Jak ustaliła najpierw prokuratura, a potem potwierdził w toku procesu Sąd Okręgowy w Toruniu, sprawca wyposażony był w nóż. Skierował go w kierunku Ukraińca siedzącego za kierownicą i krzyczał między innymi "Zabiję cię!".

Adrian J. żadnych ciosów kierowcy nie zadawał, ale tymże nożem zdążył uszkodził mu samochód - przebił tylną oponę. Cały przebieg wydarzeń natomiast i kierowane pod adresem Ukraińca słowa utwierdziły sąd w przekonaniu, że była to napaść na tle nienawiści narodowościowej.

43-letni obecnie mężczyzna uznany został za winnego właśnie takiego ataku - przestępstwa opisanego w artykule 119Kodeksu karnego. Przewiduje on, że: "Kto stosuje przemoc lub groźbę bezprawną wobec grupy osób lub poszczególnej osoby z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, politycznej, wyznaniowej lub z powodu jej bezwyznaniowości, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5".

Tak surowej kary jednak toruński sąd Adrianowi J. nie wymierzył.

Polecamy

Wyrok dla napastnika: prace społeczne i po kieszeni

Wyrok dla Adriana J. ogłoszony został 15 stycznia br. Sąd uznał go za winnego i skazał na 6 miesięcy ograniczenia wolności w formie prac społecznych. Mężczyzna za karę ma przez pól roku pracować na rzecz dobra ogólnego po 20 godzin każdego miesiąca.

Napastnik dostał tez zakaz zbliżania się do pokrzywdzonego kierowcy na odległość mniejszą niż 20 metrów przez okres trzech lat. Przez ten sam czas nie wolno mu się także z nim kontaktować w jakikolwiek sposób.

To jednak nie wszystko. Adrian J. "dostał też po kieszeni". Tytułem częściowego zadośćuczynienia ma zapłacić pokrzywdzonemu 500 zł oraz pokryć koszty sądowe, które wyniosły 340 zł.

-Wyrok ten jest na razie nieprawomocny - przekazuje "Nowościom" Jarosław Szymczak, asystent rzecznika Sądu Okręgowego w Toruniu.

Polecamy

Rzecznik Praw Obywatelskich podaje nowe dane o przestępstwach z nienawiści

Ataki werbalne, ale i fizyczne na obcokrajowców powtarzają się nie tylko w Toruniu i regionie, ale całym kraju. 7 stycznia br. Rzecznik Praw Obywatelskich opublikował najnowsze dane mówiące o skali problemu.

RPO wystąpił do Komendy Głównej Policji w sprawie zwalczania przestępstw z nienawiści, w tym o szczegółowe dane statystyczne z okresu 2022-2024.

Z odpowiedzi wynika, że w tych latach policja stwierdzała po kilkaset takich przestępstw; wszczynano odpowiednio tyle postepowań. W tym okresie zatrzymano od 121 do 96 osób, a liczba podejrzanych wahała się między 386 a 270.

Przestępstwa te objęto "Planem działań Policji na lata 2022-2025 w zakresie przeciwdziałania mowie nienawiści, przestępstwom nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość oraz propagowaniu faszyzmu i innych ustrojów totalitarnych".

Cele tego planu to m.in. ograniczanie wrogich postaw, poniżającego, dyskryminującego i upokarzającego traktowania oraz zakorzenionych stereotypów wobec różnych grup społecznych. Chodzi jednak też o współtworzenie atmosfery potępiającej wszelkie ustroje totalitarne oraz przeciwdziałającej radykalizacji postaw i światopoglądów skutkujących aktami agresji i wywołującej strach lub niepokój mniejszości społecznych.

Komendant Główny Policji przekazał rzecznikowi w odpowiedzi także słowa o tym, że podczas szkolenia policjantów kładziony jest szczególny nacisk na rozpoznawanie przestępstw z nienawiści (w tym: tzw. mowy nienawiści).

- Policja oczekuje na rezultat prac powołanego przez Prokuratora Generalnego Adama Bodnara Zespołu doradców przy Prokuratorze Generalnym do spraw przeciwdziałania mowie nienawiści i przestępstwom motywowanym uprzedzeniami. Jednym z jego zadań jest opracowanie zbioru dobrych praktyk i rekomendacji co do metod przeciwdziałania mowie nienawiści i przestępstwom motywowanych uprzedzeniami, a także opracowanie, we współdziałaniu z Krajową Szkołą Sądownictwa i Prokuratury, materiałów szkoleniowych dotyczących przedmiotowej problematyki - przekazała KGP.

Poznaj ciekawe grupy lokalne na Facebooku:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska