Zobacz wideo: Rok 2023 w Bydgoszczy ogłoszony został rokiem Andrzeja Szwalbego

Zieloni przedstawili listę propozycji terenów, które powinny zostać objęte szczególną ochroną.
- Obserwatorzy działań moich, jak i naszego koła wiedzą doskonale, że z panem marszałkiem nie bardzo było nam po drodze. Mógłbym teraz powiedzieć: "Nowy rok – nowi my", ponieważ wychodzimy dzisiaj z propozycją pomocy dla pana marszałka Całbeckiego, z której – mamy nadzieję – skorzysta. Przygotowaliśmy spis miejsc, które, zdaniem naszym i osób zgłaszających się do nas, są warte szczególnej uwagi przy okazji przeprowadzania audytu - zauważa Piotr Malich, współprzewodniczący Stowarzyszenia Ostra Zieleń.
Wśród tych miejsc organizatorzy konferencji wymieniają np. obszary zlokalizowane w historycznych granicach Kasztelanii Wyszogrodzkiej i Chełmińskiej na osi szlaków via Mercatorum Fordon - Świecie i via Regia odcinek Ostromecko – Chełmno. Jak podkreśla Damian Szafrański, członek koła bydgoskiego Zielonych, są to tereny bogate w zabytki i budowle zespolone z krajobrazem, dlatego też warto rozważyć ich wskazanie do umieszczenia na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
- Chcemy również zwrócić uwagę na konieczność integralności Zespołów Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą, Nadwiślańskiego Parku Krajobrazowego, Obszaru Chronionego Krajobrazu Północnego Pasa Rekreacyjnego Miasta Bydgoszczy, stąd też postulujemy realizacje spójnego planu krajobrazu priorytetowego, objętego długotrwałą ochroną ekosystemów i różnorodności biologicznej - wymienia Damian Szafrański.
Apeluje jednocześnie o zwrócenie szczególnej uwagi na fordoński Górny Taras.
- Jest to obszar czerpiący z dziedzictwa prastarej puszczy na styku: Bydgoski Las Królewski - Zbocze Fordońskie i powinien pozostać o sielskim charakterze posiadłości, cechującym się wciąż czytelnym wiejskim rodowodem - podkreśla Szafrański.
- Liczymy na to, że Pan Marszałek wyjątkowo skorzysta z tej naszej małej ściągi i zadba o bezpieczeństwo wyjątkowych terenów w naszym regionie - podsumowuje Piotr Malich.