Finalizowany jest właśnie Audyt Krajobrazowy dla województwa kujawsko-pomorskiego

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
To tradycyjna borowiacka chata. W naszym regionie w audycie wytypowano 14 wsi, gdzie zachowały się historyczne układy ruralistyczne
To tradycyjna borowiacka chata. W naszym regionie w audycie wytypowano 14 wsi, gdzie zachowały się historyczne układy ruralistyczne Marek Weckwerth
Udostępnij:
W całym kraju buduje się niemal wszędzie, a przy tym bardzo chaotyczne. Finalizowany właśnie Audyt Krajobrazowy dla naszego regionu ma ochronić to co jeszcze można w naturalnym i zmienionym przez człowieka krajobrazie.

Zobacz wideo: Teatr Kameralny w Bydgoszczy. Jak prezentuje się po remoncie?

- Prace nad Audytem Krajobrazowym chcemy skończyć jeszcze w tym roku, ale potem kilka miesięcy potrwa opiniowanie tego dokumentu. Wiosną 2022 roku nasz audyt może być przyjęty. Jego wytyczne będą uwzględnione w nowym planie zagospodarowania przestrzennego województwa - wyjaśnia Sławomir Flanz, zastępca dyrektora Kujawsko - Pomorskiego Biura Planowania Przestrzennego i Regionalnego we Włocławku, kierownik oddziału w Toruniu.

Dokument będzie opiniowany przez rady gmin, Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, wojewódzkiego konserwatora zabytków i dyrektorów parków krajobrazowych (mamy 8 takich parków). Odbędą się także konsultacje społeczne.

Gminy mogą postawić się okoniem

- Jednak gminy nie koniecznie będą przychylne temu, co proponujemy w audycie i mówiąc wprost niektóre postawią się okoniem. Wójtowie wydają pozwolenia na budowę lekką ręką, aby samorząd mógł na tym zarobić, więc ludzie stawiają domy po prostu wszędzie tam, gdzie mogą i powstają architektoniczne gargamele i inne koszmarki. W krajobrazie pojawia się agresywna i chaotyczna zabudowa

– mówi Sławomir Flanz.

Drugim zagrożeniem na jakie wskazuje dyrektor jest zapowiedź Ministerstwa Klimatu i Środowiska, które chce wydać nowe rozporządzenie ws. tworzenia audytów krajobrazowych. Włocławskie biuro planowania uważa, że obecnie obowiązujący akt prawny jest właściwy, ale głosy innych samorządów w kraju rozkładają się mniej więcej po połowie. Jeśli ministerstwo ogłosi nowy akt, prace nad naszym projektem przedłużą się co najmniej o rok.

Audyt krajobrazowy wykonuje się obligatoryjnie wg założeń Europejskiej Konwencji Krajobrazowej.

Rzecz trzeba zidentyfikować i opisać

- Prace nad audytem rozpoczyna się od identyfikacji krajobrazu naszego regionu, wydziela się krajobrazy priorytetowe, zdobywa pełne informacje o krajobrazie, jego elementach przestrzennych, sporządza
dokumentacja kartograficzna i fotograficzną. W sumie wytypowaliśmy 1244 jednostki krajobrazowe – wyjaśnia Sławomir Flanz.

W Kujawsko-Pomorskiem wytypowano 14 wsi, gdzie zachowały się historyczne układy ruralistyczne oraz tradycyjne formy zabudowy.

To też może Cię zainteresować

Ważna jest to, czy dany obszar był dotąd chroniony prawnie, co oznacza, że są tam obszary lub obiekty objęte statusem parków narodowych (w woj. kuj.- pom. takiego nie ma; jest w pow. chojnickim – woj. pomorskie), obszary z listy światowego dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego UNESCO, pomniki historii, rezerwaty przyrody i parki kulturowe.

Unikatowość krajobrazu priorytetowego

Kryterium, dla którego krajobraz uznaje się za priorytetowy, jest jego unikatowość, niepowtarzalne cechy świadczące o indywidualności, odrębności i wyjątkowości, np. zachowane układy ruralistyczne (wiejskie).

Za krajobraz priorytetowy uznano np. osadę leśną Barbarka w pobliżu Torunia i tamtejszą dawną leśniczówkę (obecnie Szkoła Leśna). Znajduje się tam jedno z pierwszych miejsc kultu św. Barbary na ziemiach polskich. Na przełomie XIX i XX w. oraz w okresie międzywojennym teren ten stał się miejscem wypoczynkowym dla mieszkańców Torunia.

Najwięcej krajobrazów priorytetowych znajduje się w północno-zachodniej części województwa, czyli w Borach Tucholskich, ale także na terenie Puszczy Bydgoskiej, na wschodnich Pałukach i w centralnej części ziemi chełmińskiej. Głównym kryterium ich wskazania była „dotychczasowa ochrona prawna”.

Określą wysokość zabudowy, geometrię dachu

Dla wyznaczonych w audycie zasięgów przestrzennych występowania lokalnych form zabudowy określono dopuszczalne wartości graniczne parametrów zabudowy i zagospodarowania terenów.

To też może Cię zainteresować

Dotyczą one w szczególności: wysokości zabudowy, proporcji i kształtu bryły, geometrii dachu, stosowanych materiałów wykończeniowych, kolorystyki elewacji budynków, dachów i rodzajów stosowanych pokryć dachowych (wykluczona ma być blacha trapezowa), charakterystycznych cech obiektów małej architektury, ogrodzeń i reklam.

- Wyniki audytu będą musiały być ujęte w planach gminnych obligatoryjnie, pod kątem zgodności z audytem krajobrazowym – dodaje dyrektor.

Lex Deweloper skomplikował sprawę

Ochronie krajobrazu nie służy specustawa mieszkaniowa zwana potocznie Lex Deweloper, które weszła w życia w sierpniu 2018 roku, wbrew krytyce wielu urbanistów, architektów i organizacji pozarządowych.

Ustawa ma ułatwiać i przyspieszać inwestycje mieszkaniowe. Inwestor może ubiegać się o wydanie przez radę gminy uchwały o ustaleniu lokalizacji domów (osiedla) nawet wtedy, gdy miejscowy planu zagospodarowania przestrzennego, czy też studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy tego nie przewidują. Tak dzieje się zwłaszcza w przypadku terenów poprzemysłowych.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie